Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > UEFA’dan iki şok yeni yaptırım!

UEFA’dan iki şok yeni yaptırım!
Son Güncellenme : 27 Haz 2013 14:56

UEFA’nın Fener ve Beşiktaş’a verdiği cezalar spor hukukçuları tarafından masaya yatırıldı

UEFA'nın Fener ve Beşiktaş'a verdiği cezalar spor hukukçuları tarafından masaya yatırıldı

Avukat Metin Ünlü, “Tahkim cezayı onaylarsa, kulüpler CAS’a gidecek. Ancak CAS’a gitmek UEFA tarafından verilen cezaların infazını engellemez. UEFA Londra Kongresi kararları gereği, yerel federasyonlardan almış olduğu kararların kendi ceza talimatlarına uygun olmaması halinde düzeltilmesini isteyebilir, kendi de ceza verebilir. O zaman TFF, UEFA’nın kararı doğrultusunda cezalar vermek zorunda” dedi.

Düşme ve puan silme olabilir

Ünlü şunları söyledi: “Yeni yargılama sonucu kulüpler küme düşmeden puan silmeye kadar cezalar alabilir. Şu aşamada bile TFF bütün kurumlarıyla derhal istifa etmeli olağan seçimli genel kurula gitmelidir. TFF’nin vermiş bulunduğu kararların hukuki olmadığını günlerce ifade ettik. Ama TFF kendi bildiğini yaptı. Hatta teşekkür dahi istedi. İşte bunun sonucu, UEFA da sizi hizaya soktu. TFF direnirse o zaman milli takımlarımız Avrupa’dan men edilebilir. KKTC’den (futbol açısından) farkımız kalmaz.”

Hani kulüpler ve kişiler ayrılmazdı

Bu arada avukat Emir Özkurt da şunları söyledi: “Alınan kararlar çok ağır. Bundan sonra her iki kulüp de kararlara karşı itiraz haklarını kullanacaktır. UEFA’nın kişilere ceza vermeyip, kulüplere ceza vermesi içine düşmüş olduğu bir çelişkidir. Tahkimde değişmez, CAS da hiç değişmez diye bir şey yok. Hukuki bir yol varsa o yolun neticesinde her türlü ihtimal çıkabilir. Burada en çok tartışılacak kısım; nasıl oluyor da kişilerin cezalandırılmasını bilecek kadar bilgi yokken, kulüpleri cezalandırabiliyorsun. Kişilerin yargıtayda beraat etme ihtimali de var.”

Spor Enstitüsü Başkan Yardımcısı Alpay Köse ise UEFA’nın cezalarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Tahkim cezaları onarsa; UEFA ile TFF arasında açık bir çelişki olacaktır. UEFA İcra Kurulu bu çelişkinin giderilmesi amacıyla kararların yeniden değerlendirilmesi amacıyla Futbol Federasyonu’ndan talepte bulunabilir.”

TFF sıkıntı yaşayacaktır

“UEFA puan silme cezası verin, küme düşürün, kupayı alıp sahibine verin gibi talimatta bulunmaz. Kendi cezasına uygun olmasını ister. Bu süreçte TFF’nin tavrı belirleyici olacaktır. UEFA’yı tamımamak doğru değildir. Aksi halde Türk futbolu için çok ağır cezalar gündeme gelebilir. Bu durum Türk Milli Takımları’nın Avrupa’dan men edilmesine kadar gidebilir. TFF kurullarının kararlarını tekrar gözden geçirmesinde sıkıntılar olacaktır. Bundan dolayı TFF’de ciddi bir mevzuat veya kurum değişikliği gündeme gelebilir.”

Kulüp ve kişilere farklı bakılıyor

Avukat Nail Gönenli de “Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu için verilen bir karar yok. Disiplin Kurulu, müfettişten daha fazla bilgi, argüman üretmesi için ek rapor istedi. UEFA’nın regülasyonlarını incelemek lazım. ‘Sıfır tolerans’ diyorlar. Şüpheyi UEFA maçları için yeterli görüyor. Bireyler için ise daha fazla argüman arıyorlar. UEFA Kulüpler ve bireyler arasında böyle bir fark gözetiyor. Disiplin Kurulu bireylere ve kulüplere ayrı ayrı ceza verebilir. İkisini ayrı görüyorlar. Bense bu olayda kulübün ve bireyin aynı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

TFF Tahkim sürecini bekliyor

Futbol Federasyonu, Fenerbahçe ve Beşiktaş’a UEFA Disiplin Kurulu tarafından verilen Avrupa’dan men cezaları konusunda açıklama yaptı. Kulüplerin Tahkim sürecini bekleyeceklerini belirten Başkan Vekili Ufuk Özerten, “Şu anda kulüplerin Tahkim süreci var. Biz de bu süreci bekleyeceğiz. TFF olarak toplantı yaparak durumu değerlendireceğiz. Şahıslardan ek rapor istenip, kulüplerin ceza almasının nedenini ben bilemiyorum. Taşların yerine oturmasını bekliyoruz” dedi.

Star

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış