Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > "Transfer yapamazsınız"

"Transfer yapamazsınız"
Son Güncellenme : 06 Oca 2015 14:12

"Transfer yapamazsınız"
Türkiye Futbol Federasyonu ile Türkiye Antrenörleri Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen 23. Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri’nde konuşan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, takımları uyardı, “Borcunuz varsa yabancı değil yerli oyuncu transferi de yapamazsınız. Transfer yasağına girersiniz” dedi

“1-2 TANESİ HARİÇ TRANSFER YAPABİLECEK KULÜP YOK”

İşte Demirören’in açıklamaları:

“Futbol ailesinin değerli üyeleri, Türkiye Futbol Federasyonu olarak göreve geldiğimiz ilk gün bir hedef koymuştuk: O hedef Türk futbolunu kalıcı başarılara taşıyacak futbol ortamını inşa etmektir.

Bunun yolu futbolu şiddetten  ve kötü tezahürattan arındırmak, kulüplerimizin mali yapılarını sağlıklı hale getirmek ve altyapıya yatırım yaparak  üst düzey yerli oyuncu yetiştirmektir.

İşte bu noktada teknik direktörlerimize ve antrenörlerimize büyük sorumluluk düşüyor. Türk futbolu sizlerin yetiştireceği yeteneklerle başarıya ulaşacak.

Bu yolda size ihtiyacınız olan desteği sunmak için, Fatih Hocamızın öncülüğünde önemli çalışmalara imza attık. Öncelikle teknik adamlarımızın adil ve şeffaf bir yapıda, kaliteli eğitim alabilmeleri için talimatlarda önemli değişiklikler yaptık.


Yeni talimatlarla birlikte, daha önce aldığı cezalar nedeniyle eğitimine devam edemeyen teknik adamlarımızın mağduriyetine son verdik.

Son bir yıl içinde antrenörlerimizin yetkinliğini artıracak, istihdamına katkı sağlayacak pek çok kurs ve eğitim programını ülkemizde ilk defa hayata geçirdik.

Aynı zamanda bir ilke daha imza atıp İstanbul Üniversitesi’yle işbirliği içinde “Sporda Çocuk Koruma Programının” tohumlarını attık.

Bu arada kadınlarımızın futbola katılımını artırmak için UEFA’nın desteğiyle hazırladığımız Kadınlara Özel UEFA B Kursu da mart içinde açılacak. Bunun müjdesini de vereyim!

Değerli katılımcılar, bugün Türk futbolunun en acil meselesi mali disiplindir. Çünkü Türk futbolunu hepimizin hayalini kurduğu noktaya getirebilmek için önce mali konularda kulüplerimizi sağlıklı bir noktaya getirmeliyiz.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak yaklaşık 3 yıldır bu konuda çok önemli adımlar attık. Bir yandan uyum süreçleri konusunda kulüplerimizi eğitirken bir yandan da bu sürecin en hasarsız şekilde geçmesi için onlara destek olduk.

Bu süreçte TFF olarak da FIFA’nın gözetiminde, bağımsız kuruluşların denetiminden başarıyla geçtik. Bunu Federasyonumuz tarafından oluşturulan Mali Kontrol Paneli’ndeki arkadaşlarımızın özverili ve titiz çalışmalarına borçluyuz. Kendilerine özel olarak teşekkür ediyorum.

Bütün bu çalışmalara rağmen, uyum sürecinde son tarih yaklaşmakta ve hala, kulüplerimizin mali disiplin konusunda alması gereken önemli bir mesafe bulunmaktadır.

Bu amaçla kısa bir süre önce Kulüpler Birliğiyle birlikte hareket ederek Sayın Hüsnü Güreli’nin başkanlığında bir Mali Disiplin Komitesi’nin kurulmasını sağladık. Bu komitenin yapacağı çalışmalar sonucunda lisans almak için gerekli kriterleri karşılayamayan kulüplerimiz, lisans alamamayla varan yaptırımlarla karşılaşacak. Bu yaptırımların önümüzdeki sezondan itibaren tavizsiz bir şekilde uygulanacağına dikkatinizi çekmek isterim.

Türk futbolunda Büyük Değişim’in önemli adımlarından birisi de, 3 yıl önce kulüplerimizin görüşlerini ve desteğini alarak hayata geçirdiğimiz yabancı sınırlamasıydı. Bu kuralla, genç oyunculara daha fazla oynama fırsatı yaratırken kulüplerimizin transfer harcamalarını dengelemeyi amaçlamıştık.

Geçen zamanın bizi ne kadar haklı çıkardığı ortadadır. Eğer bundan 3 yıl önce yabancı oyuncu sayısında bir sınırlamaya gitmemiş olsak mali açıdan sıkıntı yaşayan kulüplerimiz bugün ne durumda olurdu, doğrusu bunu düşünmek bile istemiyorum.

Geçen zaman bizlere, tüm boyutlarıyla yabancı kuralını değerlendirme imkanı sunmuştur. Kuralın yenilenmesi ve geliştirilmesi ihtiyacı doğmuştur.

Bu nedenle, önümüzdeki sezondan itibaren uygulanmak üzere, yabancı oyuncu kuralında değişikliğe gittik.

Değerli hocamız Fatih Terim, Türkiye Futbol Direktörü olarak bu konuda son derece kapsamlı bir çalışmaya imza attı. Pek çok değerli futbol adamının görüşlerini ve Kulüpler Birliği’nin de onayını alarak yeni kuralı dün akşam açıkladık.

Bu hafta yapılacak çalışmalarla yeni kuralın talimatnamesine de son şeklini vereceğiz.

Yeni kuralın amacı yabancı sınırını kaldırırken yerli oyuncuyu teşvik etmektir.

Bana göre, bu yeni kuralın adı artık yabancı kuralı değil “Yerli Kuralı”dır.

Çünkü yeni kural, yabancı oyuncuya sınırlama getirmezken, yerli oyuncuya  daha fazla yer açmaktadır.

Yeni kural kaynaklarımızı yabancı kulüplerin kasalarına değil bizim altyapımıza ve oyuncu havuzuna akıtacaktır.

Yeni kural kulüplerimizi “şimdi al, sonra öde” anlayısından uzak tutacak, “önce kazan, sonra al” anlayışına yöneltecektir.

Yeni kural UEFA nezdindeki davalarımızı artırmak yerine “oyuncu yetiştirme davamıza” hizmet edecektir.

Özetle, Yerli Kuralı ve mali disiplin konusundaki adımlar, futbolumuzda uzun süredir mücadelesini verdiğimiz Büyük Değişim’in en çağdaş ve kalıcı uygulamaları olacaktır.  Bu yeni kararların futbolcu yetişiminden altyapı gelişimine her konuda futbolumuzu ileriye taşıyacağına ve önümüzdeki yıllarda anlatılacak başarı öykülerinin temelini oluşturacağına inancım tamdır. Türk futboluna hayırlı olsun.”

Yabancı sınırının kalkması konusunda bazı yanlış anlaşılmalar olduğunu söyleyen Demirören sözlerinin sonunda, “28 oyuncu ve 14 yabancı kuralı doğru fakat isterseniz 25 yerli oyuncu da alabilirsiniz. Ancak vergi, sigorta ve futbolcu borcunuz varsa, gidip yabancı oyuncu alamazsınız. Borcunuz varsa yerli oyuncu da alamazsınız. Yani transfer yapamazsınız. Transfer yasağına girersiniz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış