Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Şike davasında flaş gelişme

Şike davasında flaş gelişme
Son Güncellenme : 02 May 2014 23:14

Şike davasında flaş gelişme
HSYK, Aziz Yıldırım’ın cezasının infazıyla ilgili dosyayı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdi

Yargıtay süreci tamamlanan ‘futbolda şike davasında’ bundan sonra nasıl bir yol izleneceği HSYK’dan gelen yanıtla belli oldu. HSYK kapanan mahkemelerle ilgili dosyaların genel tevziye tabi tutularak yeni kurulan mahkemelerden birine gönderilmesine karar verdi. Bunun üzerine ‘şike davası dosyası’ yeni kurulan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tevzi edildi. Bundan sonra Aziz Yıldırım’la ilgili karar dahil şike davasında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi yetkili kılındı.

BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Konuyla ilgili olarak HTSPOR.COM’a açıklamalarda bulunan Ceza Hukukçusu Avukat Rezan Epözdemir şunları söyledi:

“Dosya 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gidecek. 13. Ağır Ceza Mahkemesi hükmü kesinleşen sanıklar açısından, İstanbul İnfaz Savcılığı’na yazı yazacak; “İnfazın başlanması yönünde.” Aziz Yıldırım’ın cezası 3 yılın üzerinde olduğu için tebligat yapılmaksızın; 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 19. maddesine göre yakalama kararı çıkarılabilecek. Bozulan sanıklar açısından 13. Ağır Ceza Mahkemesi tensip yaparak yeniden duruşma günü verecek ve bozulan sanıklar yönünden yeniden yargılama yapılacak. Bu arada Aziz Yıldırım’ın verdiği yeniden yargılama talebi de 13. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirerek karar verecek.”

“Hükmü veren 16. Ağır Ceza Mahkemesi Özel Yetkili Mahkemelerin kapanması hasebiyle kapanmıştı. Onun yerine dosya 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gitmiş oldu. 16’nın yapacağı bütün işlemleri normal Ağır Ceza Mahkemesi olan 13. Ağır Ceza Mahkemesi yapacak. Aynı gün Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar için dosyaları ayırarak infaz savcılığına bildirilecek. İnfaz savcılığı da infaz işlemlerine başlayacak; yakalama kararı çıkaracak, bozulan sanıklar için de Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu gibi yeniden duruşma günü verecek. Bu arada kesinleşen sanıkların avukatlarının “yeniden yargılanma” talebi vardı. Bunlar yönünden de bu talebi kabul ya da reddedecek. Bu yetki 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde. Mahkeme yeniden yargılanma talebini kabul ederse ve tedbiren infazın durdurulmasına karar verirse infaz duracak onun dışında infazın durması söz konusu değil.”

“BU DURUMDA İNFAZ DURUR”
“Ancak Anayasa Mahkemesi’nde bireysel bir başvuru var. Anayasa Mahkemesi’nin de son dönemde önemli kararları var. Anayasa Mahkemesi, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesinin 6. maddesindeki “Âdil Yargılanma Hakkı” ihlal edilmiştir şeklinde “hak ihlali” kararı verirse bu direkt yeniden yargılanma sebebi olur ve Aziz Yıldırım’ın için cezasın infazı durur. Derhal durdurma kararı verilir. Anayasa Mahkemesi’nin de son dönemde önemli kararları var, buradan böyle bir sonuç çıkabilir.”

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış