Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Şike davası 1-2 celseye biter

Şike davası 1-2 celseye biter
Son Güncellenme : 16 Oca 2015 12:59

Şike davası 1-2 celseye biter
Meriç Müldür yazdı

YENİDEN yargılama sürecinde ilk duruşmayı yerinde takip ettim. Hem de 6 saat boyunca ayakta. Çünkü salon küçücük ve yetersiz. Sanıklar ve avukatları dışında 30 kişilik oturacak yer var. Zaten avukat ordusu salonda. Kendilerine ayrılan yere sığmıyorlar. Onların üzerine bir de Adliye’deki avukatlar sırf meraktan duruşmaya gelince izdiham yaşandı.

TWEETÇİLER İŞ BAŞINDA

Üzerlerinde avukat cüppesi var ya! Boynuna Fenerbahçe flaması takıp gelen avukat mı istersiniz, Trabzonspor eşarplı bayan avukat mı? Hepsi mevcut.

Bir de bazıları var ki kimdir, necidir bilinmez, sadece duruşmayı twitter’dan an be an aktarmak için bir kenara mevzilenmiş. Fenerbahçe ile de Trabzon ile de bağları yok. Avukat olmadıkları da ortada. Saatler boyunca işleri güçleri tweet atmak.

SAVCI’DAN ÖNEMLİ KARAR

Mahkeme salonunda yaşananlara, alınan karara ve bundan sonrası için öngörülere gelirsek…

Bu dava ile haklarındaki karar Yargıtay’ca kısmen bozulanların davası birleştirildi. Savcı, tapelerin dosyadan çıkarılmasını ya da imha edilmesini reddetse de çok önemli bir karar verdi, dosyadaki delillerin 6526 sayılı yasa ile hukuka aykırı olduğunu, değerlendirme dışı bırakılacağını zapta geçirdi. Dosyaların birleştirilmesiyle 31 sanıklı davada da yargılamanın yenilenmesi yolu açıldı.

Taraflar karardan ne derece memnun kaldı bilemem de Trabzon avukatlarının tavırları dikkat çekiciydi. Özellikle de Erdem Egemen’in. Avukat Hakan Orhan her söz aldığında kibarca ve sakin bir ses tonuyla görüş belirtse de Erdem Egemen çok agresifti.

DURUŞMADA GERGİN ANLAR

Duruşmanın daha başında reddi hakim talep ettiler ki manidardı. Erdem Egemen ardından Aziz Yıldırım ile atıştı. Tabii Aziz Yıldırım bildiğimiz Aziz Yıldırım. Sözünü yine sakınmadı. “Otur yerine beni dinle” diye Trabzonspor avukatına bir bağırışı vardı ki Erdem Egemen karşılık veremedi, veremeyince de bu kez mahkeme başkanına yöneldi. “Mahkemeyi idare etmeyin, yönetin” sözleri hoş değildi. Ardından da Fenerbahçeli meslektaşı Deniz Tolga Aytöre ile tartıştı ama susmak zorunda kaldı.

ÜÇ TALEP DE REDDEDİLDİ

Dikkatlerden kaçan nokta, Aziz Yıldırım’ın Trabzon avukatına yönelttiği sorulardı. “Trabzon 17/25 Aralık olaylarının neresinde?”, “Trabzonspor teşvik primi verdi mi?” gibi sorular.

Karar için 15 dakikalık ara verildiğinde tüm avukatların kafası karışıktı. Genel kanı, “İki dava birleşirse 3-5 yıl daha sürer” şeklindeydi. Çünkü böyle bir durumda davanın silbaştan ele alınacağı düşünülüyordu. Ancak mahkeme heyetinin 31 sanıklı diğer davada verdiği karar bu fikri çürütüyor. Mahkeme, futbolcuların yeniden dinlenmesi, bilirkişi atanması, gözlemci raporlarının incelenmesi taleplerini reddetti. Demek ki elde kalan delillerle hareket edilecek. Tabi 6526 sayılı kanuna göre elde ne kadar delil kaldıysa.

680 SAYFADAN KALDI 5 SAYFA

16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı 680 sayfaydı. Tüm tapeler delil olarak kabul gördü. Şimdi bu tapeler, mevcut yasaya göre hukuka aykırı. 6526 sayılı yasaya göre hukuka aykırı olarak kabul edilecek delilleri çıkartırsan geriye 5 sayfa bile delil kalmıyor. Buna ilaveten Trabzonspor kanadı da duruşmada yeni bir delil ortaya koyamadı.

Bu noktadan hareketle hukukçuların ağırlıklı görüşü davanın delil yetersizliğinden bir iki celsede biteceği yönünde. Umarım öyle olur.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış