Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Saray’ın iç yüzü

Saray’ın iç yüzü
Son Güncellenme : 02 Haz 2013 19:25

Ünal Aysal’ın seçim kararı ve oluşturduğu yeni listenin perde arkası çok konuşulacak

Galatasaray'ın Başkanı Aysal'ın seçim kararı ve oluşturduğu yeni listenin perde arkası çok konuşulacak

HTSPOR / Meriç MÜLDÜR

Galatasaray’da seçime tek aday olarak girecek olan Ünal Aysal listesini açıkladı ama “gençleştik” dediği yeni liste, eleştirileri de beraberinde getirdi. Fatih Terim’in futbolculuk döneminde yöneticilik yapan 79 yaşındaki Özkan Olcay’ın 2. başkanlığa getirilecek olması; yönetimsel katkı anlamında şampiyonluktaki en önemli pay sahipleri Ali Dürüst ve Abdurrahim Albayrak’ın yanısıra Adnan Öztürk gibi tecrübeli isimlerden de hiçbirinin yeni dönemde olmaması, camiada ciddi şekilde yadırgandı. Yeni yönetim nitelikli bulunmadı, “İlk defa bu kadar deneyimsiz bir yönetim gördük” eleştirileri geldi.

‘AYSAL YÖNETİCİ DEĞİL KUKLA ARIYOR’
Ünal Aysal liste oluşturma çalışmaları sırasında çok sayıda Galatasaraylı işadamı ile görüşmeler yaptı, yöneticilik teklif etti. Ancak hepsinden de olumsuz yanıt aldı. Bu isimler arasında Ali Sabancı, Mehmet Cansun, Alp Yalman, Köksal Bayraktar gibi önde gelen Galatasaraylılar da bulunuyor. Nitekim, isimleri yeni liste için geçenlerden bir tekinin bile yönetimde yer almadığı görüldü. Mehmet Cansun’un, “Ünal Aysal yönetici değil kukla arıyor” sözleriyle tepki koyduğu ileri sürülürken, yeni yönetim ilk darbeyi de ilk günden Dursun Özbek’in ayrılığıyla yedi.

DOĞAN-TULUN FAKTÖRÜ
Liseliler-liseciler ağırlıklı listenin oluşumunda özellikle Sedat Doğan ve başkan Aysal’ın danışmanı Bülent Tulun’un etkin rol oynadıkları belirtiliyor. Örneğin Ümit Özdemir, Bülent Tulun’un Galatasaray Lisesi’nden devre arkadaşı. Mete İkiz ise Sedat Doğan’ın çok yakın dostu. Sedat Doğan, Helvacı ve Ulusoy krizlerinde de başroldeydi.

EMİR SARIGÜL REST ÇEKTi, ASiL OLDU
Yönetimin oluşumunda bir diğer kriz de Emir Sarıgül’de çıktı. Yedek listeye yazıldığını öğrenen Sarıgül kızdı. Ayrılma kararı aldı, rest çekti. Ünal Aysal, bu kez de Emir Sarıgül’ü asil listeye almak zorunda kaldı.

İLK GÜNDEN İSTİFA
Point Oteller zinciri sahibi Dursun Özbek, kendisine danışılmadan yönetim kurulu listesine adının yazıldığı gerekçesiyle Aysal ile yollarını ayırdı. Yönetim resmi bir açıklama yapmazken, Dursun Özbek’in aidatını yatırmadığının anlaşıldığı, bu nedenle yönetimden çıkarılmak zorunda kalındığı ifade edildi. Ancak işin aslı öyle değil. Dursun Özbek 30 yıllık G.Saraylı ve bugüne kadar aidatını yatırmayı atladığı hiçbir dönem olmadı. İsmi, kendisinden habersiz olarak yönetim kurulu listesine dahil edildi. Özbek yönetime alındığını Aysal’ın GS TV’deki açıklamalarıyla öğrendi. “Bana danışmadan nasıl ismimi yönetim kuruluna yazarsınız ve bunu açıklarsınız. En ufak haberim yok. Böyle şey olmaz” diyerek tepki koydu, göreve başlamadan ayrıldı. Ancak iyi bir G.Saraylı olduğu için başkanın da yıpranmaması adına, ayrılığı ile ilgili kılıf olarak uydurulan “aidatını yatırmamış” gerekçesini kabullenmeyi tercih etti. Bu ayrılık bile Ünal Aysal’ın arzuladığı yönetimi oluşturamadığının, listenin aceleye getirildiğinin çok açık bir göstergesi. İşin enteresanı Dursun Özbek skandalı Aysal’ın listeyi açıkladığı günün akşamı camiada patladı. Ancak gizli tutuldu. Bazı medya mensupları ise konudan aynı gece haberdar olmalarına rağmen yüksek menfaatleri (!) gereği haberi es geçtiler.

MAHKEMEYE GİDİYORLAR
Camiada, başkanın seçim kararı alırken ve liste oluştururken çok sayıda kişiyi rencide ettiği görüşü hakim. Şimdi öncelikle 22 Haziran’daki kongreye katılım büyük önem taşıyor. 2 bin 998 oyla başkan seçilen Aysal’ın bu seçimde kaç oyla seçileceği merak konusu. Katılımın az olması ve Aysal’ın 2 binin altında oy alması durumunda elinin zayıflayacağı, ilk yılını doldurmadan olağanüstü kongrenin kaçınılmaz olacağı ifade ediliyor. Seçimin 3 yıllık olacağının açıklamasından sonra 30-40 kongre üyesinin mahkemeye gitme hazırlıklarına başladığı belirtiliyor.

‘SAFFET VARSA BEN YOKUM’
Son güne kadar adı listede geçen Saffet Ulusoy’un da Sedat Doğan engeliyle karşılaştığı ortaya çıktı. Ünal Aysal, Saffet Ulusoy ile de el sıkışmasına rağmen Doğan, “Ben Saffet ile aynı masada oturmam. O girerse ben yokum” dedi, bir rest daha çekti. Aysal, Doğan’ın bu çıkışı sonrası Saffet Ulusoy’u da yönetime almadı.

YORULANLAR YÖNETİMDE!
Aysal’ın listesini ilan etmesinin ardından Ali Dürüst ve Adnan Öztürk’ün yaptığı açıklamalar da dikkat çekici. Her iki eski yönetici de aynı ifadeyi kullandı: “Seçim kararı alınan toplantıda yorulduklarını söyleyenler, şu anda yeni yönetimde!” Gerçekten de öyle. O son toplantıda artık yorulduklarını, yıprandıklarını söyleyenler Adnan Nas ve Aka Gündüz Özdemir. Nas ve Özdemir söz konusu toplantıda odaya girer girmez, “Artık ne olacaksa olsun. Böyle gitmiyor. Kimse kimseye selam vermiyor. Yorulduk, yıprandık” sözleriyle ortalığı bir anda yangın yerine çeviriyorlar. Yangından mal kaçırır gibi seçim kararı alınıyor. Ve yorulan o iki isim bugün yine yönetimde.

‘HELVACI’YI KABULLENEMEM’
Ünal Aysal, yönetime girmesi konusunda Mehmet Helvacı ile anlaşmasına rağmen Sedat Doğan bu girişime tepki koydu, Helvacı ismine muhalefet etti. “Galatatasaray’ın örf ve adetleriyle büyüyen biri olarak Helvacı’nın yönetimde yer almasını kabullenemem. Çünkü Adnan Polat mali kongrede konuşmasını bitirdikten sonra yerine dönerken; Mehmet Helvacı, Galatasaray Başkanı’nın önünde ayağa kalkmadı. Ben omurgasız değilim. Helvacı’nın yönetimde olmasını kabullenemem” diyen Doğan, bu hamlesinde de başarılı oldu ve Helvacı yönetime giremedi.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış