Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Passolig iptal, şimdi ne olacak?

Passolig iptal, şimdi ne olacak?
Son Güncellenme : 08 May 2014 23:42

Passolig iptal, şimdi ne olacak?
Tüketici Mahkemesi, Passolig uygulamasının durdurulmasına karar verdi

HTSPOR.COM / Ahmet Hamdi GİRGİN

Avukatlar Ertuğrul Cem Cihan ve Kemal Ulusoy’un e-bilet uygulamasının tüketiciyi mağdur ettiği gerekçesiyle Ankara 16. Tüketici Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlandı. Mahkeme, büyük tepki toplayan Passolig uygulamasına ilişkin, ‘Tüketici kitlesinin mağduriyetine sebep olmamak için’ uygulamanın durdurulmasına karar verdi. Kararın tüketicilere duyurulması için Basın İlan Kurumu’na talimat yazısı yazıldı. Bu kararla kulüpler, normal bilet satışı yapabilecek.

BAKAN’DAN e-BİLET AÇIKLAMASI

İŞTE KARARIN DETAYLARI
Konuyla ilgili HTSPOR.COM‘a konuşan Avukat Ertuğrul Cem Cihan, futbolseverlerin merak ettiği soruları cevapladı:

“Taraftar Hakları Dayanışma Derneği diye bir dernek var. Taraftar haklarını korumak adına kuruldu. Biz de bu derneğin vekiliyiz. Biz Passolig uygulamasının hukuka ve kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle; Passolig’in bir banka kartı olması, e-bilet olmaması sebebiyle Tüketici Mahkemesi’nde topluluk davası açtık. Bütün toplumu ilgilendiren konularda dernekler dava açabilir. Passolig’de yapılan sözleşmenin aslında müşteriyle yapılmış bir banka sözleşmesi yani bir kredi kartı sözleşmesi olduğu ve bu sözleşmenin de mevcut Tüketici Kanunu’na, Anayasa’ya ve hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle tedbir kararlı dava açtık.”

“SATIŞ YAPARLARSA, SUÇ İŞLEMİŞ OLACAKLAR”
“Mahkemede iptal kararı verildiği takdirde tüketiciler için çok ciddi zararlara yol açacak. Bu yüzden mahkeme başvurumuzun tedbir kısmını tensiple beraber kabul etti. Ankara 16. Tüketici Mahkemesi tedbiren kararın durdurulmasına karar verdi.  Şu andan itibaren Aktifbank ve TFF, Passolig satışı yaparsa suç işlemiş olur. Dün karar tebliğ edildi. Karar taraflara bildirildi. Henüz ulaşmamış olabilir, yarın ulaşır büyük ihtimalle. Basın İlan Kurumu’na da bildirildi. Böylece tüm topluma ilan edilmiş olacaktır.”

DURUŞMA 25 EYLÜL’DE
“25 Eylül’de de duruşma yapılacak. Dava görülene kadar aksi bir durum olmadığı takdirde Passolig’in uygulanması söz konusu olamaz. Bu hafta sonu dahil. Aktifbank ve TFF’nin karara itiraz hakkı var. Şu anda Passolig satışı yaparlarsa biz savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.”

“E-BİLET ALMIŞ OLANLAR DAVA AÇABİLİR”
“Şimdiye kadar e-bilet almış olanlar da süreç içinde bireysel olarak tüketici mahkeme heyetlerine başvurarak haksız olan sözleşmenin iptaline yönelik dava açabilirler. Haksız olarak yapılan sözleşme ile ilgili iade talep edebilirler.”
 
“KULÜPLER CEZA ÖDEMEMELİ”
“Bu uygulamayı hayata geçirmeyen kulüplere 100 bin TL para cezası kesilmişti. Şu anda bu ceza kesilemez. Çünkü mahkeme kararı var. TFF, ben ceza vereceğim derse mahkeme kararına uymamış olur. O yüzden bu cezanın ödenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ödeyenler de TFF’den bunu talep edecektir. TFF tarafından yüz tanıma sistemi vs. için ihale yapıldı. Bu sistemin alt yapısını Netaş-Ekent ortaklığı 100 milyon TL’ye aldı. Onlar bu sistemi sağlıyor. TFF, bunu ödemek zorunda.”

“BAZI KULÜPLER PASSOLİG İÇİN AVANS ALMIŞ”
“Bir de benim duyduğum bir şey var… Bazı kulüpler Passolig için Aktifbank’tan avans almışlar. Gençlerbirliği, Beşiktaş gibi… Bu durumu nasıl çözecekler, bilmiyorum. Çünkü yapılan anlaşma gereği Passolig’ten sağlanacak gelirin bir kısmını kulüpler alacaktı. Artık Aktifbank, bu avansın iadesini ister mi, istemez mi, hukuki sürecin sonunu mu bekler; şu an bilemiyorum.”

“KREDİ KARTI ŞEKLİNDE E-BİLET DÜNYADA YOK”
“Bu hafta sonu bana Gençlerbirliği taraftarı olarak, Passolig satmaya çalışırlarsa İlhan Cavcav suç işlemiş olur. Gerekirse İlhan Cavcav hakkında da suç duyurusunda bulunurum. Kulüpler, kredi kartı olmayan başka bir e-bilet satabilir. Eğer bunu uygulayabilirlerse… Her e-bilet, kredi kartı ya da banka kartı demek değildir. Dünyada olmayan da bu zaten, kredi kartının e-bilet olarak satılması.”

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış