Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Olimpiyat provası

Olimpiyat provası
Son Güncellenme : 21 Haz 2013 13:02

Mersin’in ev sahipliğini yaptığı 17. Akdeniz Oyunları “resmen” başladı

Mersin'in ev sahipliğini yaptığı 17. Akdeniz Oyunları "resmen" başlıyor

Foto Galeri


3 kıta, tek yürek
Galeriye gitmek için tıklayınız

 Galeri için tıklayınız…

Mersin’in ev sahipliğindeki 17. Akdeniz Oyunları, Mersin Stadyumu’ndaki muhteşem bir törenle “resmen” start aldı.

Oyunlar için yapılan 25 bin kişilik Mersin Stadı’nda yapılan açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Başkanı Amar Addadi, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç katıldı.

Açılış töreninde konuşan IOC Başkanı Rogge, oyunların açılışında yer aldığı için çok mutlu olduğunu belirterek, “Türk yetkililere sıcak ev sahipliği için teşekkür ediyorum. Sporcular hoş geldiniz. Önümüzdeki 10 gün boyunca ülkeniz ve kendiniz için en iyisini yapmaya çalışacaksınız. Zaferin ötesinde fair play içinde yarışmak, kaybettiğinizde de rakiplerinize saygı duymak daha önemldir. Hepinize iyi şanslar diliyorum” diye konuştu.

BAKAN KILIÇ: 18 AY GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞTIK
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise, oyunlar için 18 ay gece gündüz çalıştıklarını vurgulayarak, ”Mersin’i bir spor kenti haline getirmek üzere büyük efor sarfettik. Allah’a binlerce kez hamdolsun ki vaat ettiğimiz her şeyi Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milleti ve hükümetimize yakışan bir standarda, bugün sporcularımızın ve olimpik hareketin kullanımına sunmayı başardık. Bu süreç elbetteki her şeyden evvel Akdeniz Oyunları’nın Mersin’e kazandırılmasında garantilerin sahibi olan sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Mersin’e ve Türk sporuna olan ilgisinin sarsılmaz bir neticesidir” şeklinde konuştu.

ICMG Başkanı Amar Addadi ise Türkçe, “İyi akşamlar Mersinliler, hoş geldiniz” diye başladığı konuşmasına Fransızca devam etti. Addadi, Türkiye’nin çok kısa sürede ev sahipliği yapmayı üstlendiğini ve bu işi başardığını belirterek, Türkiye’nin ev sahipliğini övdü.

TÜRK BAYRAĞINI RIZA KAYAALP TAŞIDI
Açılış töreni havai fişek gösterisiyle başlarken, stadın zeminine katılan tüm ülkelerin bayrakları yansıtıldı. Daha sonra Türk ve Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) bayrakları statta gezdirildi. Bayrakların statta yerini almasının ardından oyunlara katılan ülkelerin geçit töreni düzenlendi. Türkiye’nin ismi anons edildiğinde stata bulunan seyirciler büyük coşku yaşadı. Türk bayrağını milli güreşçi Rıza Kayaalp taşırken diğer sporcularda ellerinde Türk bayraklarıyla Rıza’nın arkasında yürüdüler. Sporcuların statta yerlerini almasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün oyunların başlamasıyla ilgili telgrafı okunmasının ardından törende protokol konuşmaları yapıldı. Konuşmalardan sonra sporcu yeminini milli tekvandocu Nur Tatar, hakem yeminini futbol hakemi Mete Kalkavan yaptı. Geçit törenine katılan sporcular tribündeki yerlerini alırken Enbe orkestrası mini bir konser verdi. Bu arada, açılış töreninin başında Mazhar Alanson şarkılarını seslendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılış töreninde bir konuşma yaptı:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Esasen, biz Türkiye olarak Mersin’de bir prova yapıyoruz. Akdeniz’in bu en büyük spor organizasyonuna Mersin’de ev sahipliği yaparken, aslında, 2020 İstanbul Olimpiyatlarının da hazırlığını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Mersin Stadyumu’nda gerçekleştirilen 17. Akdeniz Oyunları’nın açılış seramonisinin ardından “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve oyunların garantörü” şeklinde anons edilerek kürsüye çağrılan Başbakan Erdoğan, organizasyonun tüm Akdeniz ülkeleri için, tüm yeryüzü için, insanlık için hayırlara vesile olmasını diledi.

Akdeniz Oyunları’na katılan tüm sporculara, takımlara ve ülke temsilcilerine yürekten başarı dileyen Başbakan Erdoğan, Türkiye olarak, 17. Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapmanın büyük iftiharını, heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, 17. Akdeniz Oyunları’nın Yunanistan’da gerçekleştirilmesinin planlandığını, bu tür oyunların yerinin 6 yıl önceden belirlendiğini ancak çeşitli sebeplerden dolayı bunun gerçekleşmediğini anımsatarak, organizasyonun Türkiye’ye teklif edildiğini ve büyük bir memnuniyetle ev sahipliğini kabul ettiklerini aktardı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu kısa sürede, yani 18 ay gibi kısa sürede bütün bu tesisler, kompleksler hazırlandı ve bu akşama yetiştirildi. Dolayısıyla emeği geçen başta değerli bakanıma, tüm ekibine, yüklenici firmaların değerli yöneticilerine, mimarından mühendisine, işçisine kadar bütün ekipleri huzurlarınızda kutluyorum, tebrik ediyorum.

Umuyorum ki Mersin, Akdeniz Oyunları’na mükemmel şekilde, en güzel şekilde ev sahipliği yapacak, buradan dünyaya sporun sporun barış, dayanışma ve dostluk dilini en güzel şekilde ulaştıracaktır.

Esasen biz, Türkiye olarak Mersin’de bir prova yapıyoruz. Akdeniz’in bu en büyük spor organizasyonuna Mersin’de ev sahipliği yaparken, aslında 2020 İstanbul Olimpiyatlarının da hazırlığını gerçekleştiriyoruz. Umuyor ve diliyorum ki bugün burada yarışacak olan nice sporcu dostumuzu, 24 ülkeden sporcu kardeşlerimizi, 2020 yılında da İstanbul’da misafir edelim ve Türkiye’nin misafirperverliğini  doyasıya İstanbul’da sergileyelim. Buradaki tüm dostlarımızın, tüm kardeşlerimizin, İstanbul 2020 için yanımızda olacaklarına, bizi gönülden destekleyeceklerine tüm kalbimle inanıyorum.”

“Akdeniz, bir medeniyetler havzasıdır”

Akdeniz’in, bir medeniyetler havzası olduğunun altını çizen Erdoğan, “Bu büyük havzada, bütün renkler, bütün güzellikler, tüm kültürler ve medeniyetler, ilhamını aynı denizden, Akdeniz’den almıştır” dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Akdeniz tarihi, bir savaşlar ve çatışmalar tarihi değil, dostluklar tarihidir, kardeşlikler tarihidir, tanışma, dayanışma ve paylaşma tarihidir.

Dilimiz, inancımız, dünya görüşlerimiz her ne olursa olsun hepimiz, çocukluğunu Akdeniz’in sularında geçirmiş, Akdeniz’in güneşinde yanmış, Akdeniz’in hilalinden, yıldızından, rüzgarından ilhamını almış milletleriz. Akdeniz, bizleri birbirimizden ayıran değil, yakınlaştıran, bizi birleştiren, bizi birbirimize benzer hale getiren bir denizdir. Akdeniz barıştır, Akdeniz sevgidir, Akdeniz sıcaklıktır, paylaşmadır, dayanışmadır. Akdeniz akrabalıktır, dostluktur, kardeşliktir. Tüm ülkeleri, tüm halklarıyla Akdeniz, büyük ailemizin çatısıdır, yuvasıdır.

Akdeniz, ‘Beyaz deniz’, yani ‘White See’ olarak adlandırılır. Biz, Akdeniz’in hep ak kalmasını yürekten arzu ediyoruz. Akdeniz’in, ne insan kanıyla ne gözyaşıyla ne de husumetlerle kirletilmesini, asla ve asla istemiyoruz. İşte Akdeniz Oyunları, bu arzumuzun bir ifadesidir. Akdeniz Oyunları, sporun diliyle barışa, dostluğa, kardeşliğe yapılan çağrıdır. Türkiye olarak, Mersin olarak, 17. Akdeniz Oyunları’nın, önce Akdeniz’i, sonra dünyayı değiştirmesini, bizi birbirimize daha fazla yakınlaştırmasını gönülden temenni ediyoruz.”

Mersinlilere gösterdikleri sıcak misafirperverlik için teşekkür eden Erdoğan, “Centilmenlik kazansın, spor kazansın, barış kazansın, en çok da Akdeniz kazansın” dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından açılış programını izledi.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış