Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Milli atlet Türkiye’de

Milli atlet Türkiye’de
Son Güncellenme : 29 Haz 2013 21:20

İngiltere’de rahatsızlanarak ameliyat olan ve yaklaşık bir haftadır yoğun bakımda tutulan milli atlet Binnaz Uslu, Ankara’ya getirildi

İngiltere'de rahatsızlanarak ameliyat olan ve yaklaşık bir haftadır yoğun bakımda tutulan milli atlet Binnaz Uslu, Ankara'ya getirildi

Milli Takım kampında geçirdiği rahatsızlık sonucu Newcastle kentinde Kraliçe Elizabeth Hastanesine kaldırılan ve burada geçirdiği 3,5 saatlik operasyonun ardından tedavisine uyutularak devam edilen Binnaz Uslu, dün uyandırılması ve solunum destek cihazından çıkarılmasının ardından ambulans jetle getirildiği Ankara’da, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

İngiltere’den ambulans jetle, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ali Coşkun ile Uslu’nun ablası Yeliz Uslu da Ankara’ya geldi.

“MEMNUN EDİCİ GELİŞMELER GÖZLEMLEDİK”
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ali Coşkun, İngiltere’den Türkiye’ye getirilen milli atlet Binnaz Uslu’nun sağlık durumuyla ilgili, “Hastamızın durumunda çok memnun edici gelişmeler gözlemledik ve bugün ülkemize transfer etme kararı aldık” dedi.

Prof. Dr. Ali Coşkun, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan Uslu’nun sağlık durumuyla ilgili gazetecilere açıklama yaptı.

Milli atlet Binnaz Uslu’nun Avrupa Takımlar Şampiyonası için gittiği İngiltere’de rahatsızlandığını hatırlatan Coşkun, ”Uslu, bulunduğu bölgede daha yarışmaya katılmadan karın ağrısı ve yüksek ateş şikayetiyle Kraliçe Elizabeth Hastanesine müracat etti. Orada yapılan tetkikler sonucunda karın zarında iltihaplanma, periton teşhisi konuldu” diye konuştu.

Milli atletin laparoskopi yöntemle kontrol sonrası patalojiyi tam ortaya koyabilmek için açık yöntemle ameliyat edildiğini anlatan Coşkun, şunları söyledi:

“Bu süreçte tabii basına da yansıyan çok haberler oldu. Bu, üst üste yapılan hem tanı hem de tedaviye dönük işlemlerden sonra karın zarında gelişen iltihaba bağlı olarak takip eden süreçte, yoğun bakımda uyutulan hastamıza antibiyotik tedavileri uygulandı. Buna bağlı etkilenmiş olan akciğerleri ve diğer organlarından dolayı bir süre makinaya bağlı kaldı.”

Verilen görev üzerine Uslu’nunu ablasıyla İngiltere’ye giderek yetkililerle görüştüklerini ve hastanın durumunda çok memnun edici gelişmeler gözlemlediklerini belirten Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son derece iyi bir netice alındı. Dün yaşadığımız iyi haberlerden sonra hastamızı bugün ülkemize transfer etme kararı aldık, İngiliz yetkililer de bu transferi onayladı. Tabii ki her şeyden önce transfere uygun şartları ülkemizde ayarlamıştık. Bunu nakledebilecek donanımda ambulans uçaklarımızla birlikte bölgeye gittik. Uzman doktorlarımızı bölgeye götürdük. Bugün için geldiğimiz noktada Atatürk Eğitim Araştırma Hastanemizde hastamıza ait tahlil ve tetkikler sürecek. Bir süre daha gözetimi devam edecek, kontrolleri yapılacak. Öyle ümit ediyorum ki kısa bir zamanda tekrar normal yaşantısına, tekrar günlük aktivitesine tabii ki pistlere dönecektir.

Bu süreci metin bir şekilde yürüten ailesi de önemli görev üstlendi. Allah bizim yüzümüze güldü ve kızımızı bize bağışladı. Çok çok mutlu ve memnun döndük diye düşünüyorum.”

Coşkun, bir gazetecinin, “Binnaz Uslu, uyandırıldığında ne konuştu” sorusuna, “Hastayı, anestezik maddelerle makinaya bağlı olduğu zaman uyutursunuz. Dolayısıyla o anestezik maddelerin vücuttan atılması için kademeli olarak bir uyandırılma süreci yaşatılıyor. Tabii ki o süreç, çok da bilinçli olmayan bir süreçtir. En son bizi tanıdığını anladığımız konuşmayı, dün yaşadık ve derhal ülkemize de getirme kararı aldık” yanıtını verdi.

Coşkun, Uslu’nun yol boyunca uyanık olduğunu, bilincinin açık olduğunu vurguladı.

Genel Müdür Coşkun, milli atletin ne zaman taburcu edileceğiyle ilgili bir soruyu da “Buna karar vermek çok erken. Bütün organ ve sistemlerini kontrol etmemiz, ‘tekrar pistlere, evine, koşuya dön’ dememiz için kendimizden emin olmamız lazım, o testlerin hepsini tamamlamamız lazım. Öyle umut ediyoruz en kısa zamanda dönecek” diye cevapladı.

Milli atletin ablası Yeliz Arslan da “Çok şükür kardeşim iyi daha da iyi olacak. Sayın Genel Müdürümüz Ali Coşkun Bey’e çok teşekkür ediyorum. İlginize de çok teşekkür ediyorum. Sadece çok mutluyuz. Söylenebilecek de başka bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Arslan, kardeşinin yaşadığı sürecin farkında olup olmadığıyla ilgili bir soruyu da “Farkında değildi. İngiltere’de olduğunu hatırlıyor ancak hem antrenörünün hem de benim bir ararada olmam onu şaşırttı. Sürecin ne kadar olduğunu bilmiyor. Hocam kendisini bilgilendirecek” diye cevapladı.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış