Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Kulüpler ‘yabancı oyuncu’ kuralını değerlendirdi

Kulüpler ‘yabancı oyuncu’ kuralını değerlendirdi
Son Güncellenme : 06 Oca 2015 14:12

Kulüpler 'yabancı oyuncu' kuralını değerlendirdi
Torku Konyaspor Kulübü Başkanı Ahmet Şan ise faydalı olmasını temenni ettiği “yabancı devrimiyle”, maliyetin düşeceğine inandıklarını söyledi

Torku Konyaspor Kulübü Başkanı Ahmet Şan ise faydalı olmasını temenni ettiği “yabancı devrimiyle”, maliyetin düşeceğine inandıklarını söyledi.

Şan, altyapıdan gelen futbolculara da imkan verilmesi gerektiğini dile getirerek, “Tamamen yabancı oyuncularla ilk 11’e çıkabilmenin uç bir nokta olduğunu düşünüyorum. Torku Konyaspor olarak her zaman altayapıya önem veriyoruz” diye konuştu.

Uygulamanın formaliteden ibaret olmamasını dileyen Şan, şunları söyledi:

“Altyapı önemli olduğu için pilot takımımız Konya Anadolu Selçuksporumuz var. Şu anki mevcut takımımızda altyapıdan yetişen oyuncularımız var. Aykut Kocaman’ın da alt yapıdan yetişen Türk futbolculara yer vereceğini düşünüyorum. Gelecek düşüncesi hep bu olmuştur. Bugün de düşüncesinin aynı olacağını biliyoruz. Yeni, genç ve başarılı Türk futbolcularını oynatacaktır.”

GAZİANTEPSPOR
Gaziantepspor Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Saliha Kübra Kabaali, sınırlamanın kalkmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Bu her transfer sezonunda veya Avrupa kupası maçlarında ‘çok yabancılı’ takımla Türk takımları eşleştiğinde gündeme gelen bir konuydu” ifadesini kullandı.

Alınan kararın bugüne kadar hayata geçirilememesinin sebebinin, “yerli futbolcuların profesyonel lig takımlarındaki yerlerini kaybedeceği endişesi” olduğuna dikkati çeken Kabaali, “Oysa gerçekte yabancı sınırlamasının kalkmasıyla göreceğiz ki hem takımlarımızın Avrupalı rakipleri karşısında rekabet gücü artacak hem de yerli oyuncular daha çok tecrübe kazanarak kendilerini geliştirebilecek” yorumunu yaptı.

Kabaali, kararın oyuncu çeşitliliğini ve rekabeti de artıracağını sözlerine ekledi.

SUAT ALTIN İNŞAAT KAYSERİ ERCİYESSPOR
Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyesspor Basın Sözcüsü Kaan Savruk da TFF’nin yeni kuralını olumlu karşıladıklarını söyledi.

Kararın, Türk futbolunu iyi noktalara getireceğini vurgulayan Savruk, şunları kaydetti:

“Kararla birlikte Türk futbolcusu daha çok çalışacak. Bu rekabet başarıyı getirecektir. Ayrıca Türk futbolcularının bonservis ve maaşlarında büyük düşüler olacak ve kulüpler karlı çıkacaktır. Büyük kulüpler Anadolu kulüplerinde parlayan genç futbolcuları almak için uğraş vermeyecek bu sayede Anadolu kulüpleri de yetiştirdiği yıldız futbolcularla başarıya ulaşabilecektir.”

Savruk, yabancı oyuncu alırken seçici davranılması gerektiğine işaret ederek, “Yabancı sınırı yükseldi diye kalitesiz yabancı futbolcuları da Türkiye’ye getirmek anlamsız olur. Bu bakımdan yabancı oyuncu alırken ince eleyip sık dokumak lazım. İnşallah karar Türk futbolu hakkında hayırlı olur” diye konuştu.

ÇAYKUR RİZESPOR
Çaykur Rizespor Kulübü Basın Sözcüsü Aykut Ferah ise kararın Türk futbolunun gelişimi için alındığını bildirdi.

Kararın arkasında olduklarının vurgulayan Ferah, “Yeni uygulama yabancı oyuncu kalitesini artıracak, Türk futbolcuların gelişimine de katkı sağlayacak” dedi.

Ferah, mali kriterlere de dikkati çekerek, şunları ifade etti:

“Göreve geldiğimiz 2007 yılından itibaren mali kriterler için çok büyük çaba harcayan bir ekibiz. Kurumsal olarak mali anlamda yapılandırmamızı tamamlamış durumdayız. PTT 1. Lig’den itibaren UEFA lisansı alan nadir kulübüz. Kulüplerin en büyük sorunlarından birinin bilinçsiz transfer yapmaları. Kulüpler günlük başarılar için geleceklerini tehlikeye atıyor. Gelecek sezondan itibaren uygulamaya konulacak yeni kurallar bu anlamda kulüplerin tedbir almasını sağlayacak. Kulüpler 14 yabancı hakkının tamamını da kullanılmak zorunda değil. Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen çok önemli oyuncular var. Yeter ki kendi değerlerimize sahip çıkalım.”

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış