Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Kritik zirve

Kritik zirve
Son Güncellenme : 05 Oca 2015 18:27

Kritik zirve
Ve Türk futbolunun son yıllarına damga vuran yabancı sayısı kontenjanı konusunda karar anı geldi

Federasyon, 6 aydır sürdürdüğü ‘yabancı oyuncu sayısı’ konusundaki çalışmalarını tamamladı. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in yanı sıra federasyonun profesyonel kadrolarının da önerileri dikkate alınarak görüş birliğine varıldı.

Fatih Terim, içinde yabancı kontenjanı konusundaki planın da yer aldığı Türk futboluyla ilgili kalkınma planını paylaşmak üzere Riva’da TFF Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Sporx’in haberine göre; Hasan Doğan Tesisleri’nde toplanan TFF Yönetim Kurulu, Terim’in projelerini dinlerken, bu projelerin akşam saatlerinde Kulüpler Birliği Vakfı ile paylaşılacağı belirtildi.

KULÜPLER BİRLİĞİ TOPLANACAK
Kulüpler Birliği Vakfı, Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirilecek toplantıda, yabancı oyuncu statüsünü görüşmek üzere özel gündem için bir araya gelecek.

Yıllardır tartışma konusu yapılan ‘yabancı oyuncu sayısı’nda son karar; TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Başkan Vekili Servet Yardımcı ve Fatih Terim’in de katılacağı, 6-7 Ocak’ta düzenlenecek Uluslararası Antrenör Semineri’nde açıklanacak.

DEVRİM GİBİ KARAR
3 Ocak 2015’te HTSPOR Yazarı Meriç Müldür; gelecek sezon başından itibaren uygulamaya koyulacak sisteme göre yabancı sayısının serbest olacağını belirtmişti. Ancak borcu az olan kulüp daha çok, borcu çok olan kulüp daha az yabancı oyuncu transfer edebilecek. “Milli olma kriteri” değil “mali kriterler” olacak. Ayrıca “altyapı kriteri” de gözönünde bulundurulacak.
AZ BORÇ ÇOK YABANCI HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

HTSPOR yazarı Atilla Türker, konuyla ilgili olarak görüşlerini HTSPOR.COM’a yorumladı:
“Kulüpler Birliği bugün toplantı yapacak ve yeni yabancı kuralıyla ilgili bir açıklamada bulunacak. Yıldırım Demirören, başkanlardan da destek alacak. Bu karar çok önceden yaplan bir plan-program çerçevesinde yapılmalıydı. Görevdeki federasyon ilk önce 6 yabancı, ardından da geçen sezon 5 yabancı olarak kural belirlemişti. Federasyon şimdi sayıyı arttıracak. Sürekli günü kurtarmaya çalışan zihniyetle gelecek yabancı kuralı ne olacak? Kesin olan şu; sayı artacak. Belki 8 oyuncu olacak. Belki de ucu açık olacak. Elbetteki bunda son sözü Fatih Terim söyleyecek. Çünkü Terim çok büyük yetkiyle iş başına geldi.

Ligimizde başta büyük kulüplerimiz olmak üzere; yetersiz, kalitesiz, etkisiz, beceriksiz futbolcular top koşturuyor. Sadece Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıdıkları için… Futbolcu yokluğundan dolayı forma giyebilen bu insanlar, yine futbolcu yokluğundan dolayı A Milli Takım’da oynayabiliyorlar. Altyapı eğitimi almadan üst seviyelere getirildikleri için bu mecrada inanılmaz para kazanma ve hak etmedikeri formaları giyme şansı bulabiliyorlar. Halen 3-4 milyon alabilen yerli oyuncular kendi içlerinde yeterli sayıda kaliteli isim az bulunduğu için haliyle 1 yerine 3 alıyorlar. Oysa evrensel kuraldır. Ekonomideki en büyük unsur arz-talep meselesidir. Altyapılarımızdan yeterli oyuncu gelseydi haliyle yetersiz oyuncular Süper Lig’de olmayacaklardı. Ben mecbur muyum ‘kazma’ denilebilecek oyuncuları izlemeye? Yabancı sayısı arttırılmalıdır. Bu şekilde rekabet artarak Türk futbolu da daha güzel günlere yelken açar. Kesin olan kural şu ki; altyapıda devrim gibi kararlar alınmadan hiçbir yere varılmaz.”

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış