Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > “Karar CAS’tan geçerse…”

“Karar CAS’tan geçerse…”
Son Güncellenme : 16 Tem 2013 21:51

UEFA, federasyona karışabilir…

UEFA, federasyona karışabilir...

Spor hukuku uzmanı avukat Gurur Gaye Günal, “UEFA Tahkim Kurulu’nun kararı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nden (CAS) aynen gerçerse UEFA, o zaman belli müdahale hakkına sahip olabilir. Ama onun dışında UEFA, direkt olarak kupanın alınarak başka bir takıma verilmesi konusunda söz sahibi değil” dedi.

Günal, UEFA Tahkim Kurulu’nun Fenerbahçe ve Beşiktaş’la ilgili aldığı kararlara ilişkin asıl sancılı dönemin CAS sürecinin ardından yaşanacağını söyledi.

24 Mayıs 2013’te Londra’da düzenlenen konferansta UEFA Disiplin Talimatı’nda değişikliğe gidildiğini belirten Günal, “Bu durum UEFA Kontrol ve Disiplin Organı’na, ihlaller söz konusu olduğunda bire bir yargılama yetkisi verdi. Bunun hemen akabinde 1 Haziran 2013’te de UEFA, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı disiplin kuruluna sevk etti” diye konuştu.

Günal, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın gelinen son nokta itibarıyla CAS’tan yürütmeyi durdurmayı talep edebileceğini dile getirerek, “Ancak kura çekimi tarihleri geldi. Bu kadar kısa sürede yürütmenin durdurulması kararının verilmesi çok zor. Neticede eğer CAS’tan olumlu bir karar çıkarsa taraflar tazminat almaya hak kazanır” değerlendirmesini yaptı.

“UEFA Tahkim Kurulu’nun almış olduğu karar CAS’tan değişmeden geçerse TFF Tahkim Kurulu, yargılanmanın yenilenmesine gidebilir” diyen Günal, şöyle devam etti:

“Bizim hukuk muhakemeleri kanunumuz da şöyle bir hüküm var; senin almış olduğun kararın tam tersinde yeni tarihli bir mahkeme kararı varsa o zaman sen yargılanmanın yenilenmesini telep edebilirsin. O zaman TFF Tahkim Kurulu, kupanın iade edilip edilmeyeceğini, ligin tescilinde değişik yapılıp yapılmayacağını kendi yaptığı değerlendirme sonucunda karara bağlayacak. TFF, yeni mahkemin (CAS) kararını esas alırsa problem yok. UEFA, ‘CAS’tan çıkmış bir karar var ve sen bunu baz alarak kendi hukuki mevzuatına da uygun olduğu halde neden uygulamıyorsun’ diyebilir. Ama onum dışında UEFA, direkt olarak kupanın alınarak başak bir takıma verilmesi konusunda söz sahibi değil.”

Günal, UEFA’nın ülke federasyonlara yaptırım uygulama hakkının bulunduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hangi hallerde yaptırım uygulayabilir… UEFA diyor ki benim talimatlarımı sen kendi kurallarına entegre etmezsen, bunlara uygun kurallar düzenlemezsen, o zaman ben sana gerekli yaptırımlar uygulayabilirim. Bu durumda da TFF talimatlarının UEFA talimatlarıyla uygun olup olmadığı gündeme gelecek. Eğer uygunsa TFF’ye verilecek bir yaptırım yok. Uygun olmadığı tespit edilirse UEFA’nın yaptırım hakkı var.”

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış