Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > İstanbul Maratonu sona erdi

İstanbul Maratonu sona erdi
Son Güncellenme : 16 Kas 2014 16:34

İstanbul Maratonu sona erdi
36. Vodafone İstanbul Maratonu’nda erkeklerde ve kadınlarda birinciler belli oldu

Türkiye’de düzenlenen en önemli spor organizasyonlarından olan 36. Vodafone İstanbul Maratonu sona erdi. Erkeklerde Faslı atlet Hafid Chani, kadınlarda ise Etiyopyalı Amane Gobena zafere ulaştı. Halk yürüyüşüne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan da katıldı.

36. Vodafone İstanbul Maratonu’nda erkeklerde Faslı atlet Hafid Chani birinci oldu. Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı’nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonda Faslı atlet Hafid Chani, 2.11.53’lük derecesiyle ilk sırayı elde etti. Maratonda ilk kez Faslı bir sporcu birinciliğe ulaştı. Yarışta, Etiyopyalı Gebo Burka 2.12.23 ile ikinciliği, Kenyalı Michael Kiprop ise 2.12.39’lik derecesiyle üçüncülüğü elde etti. Hafid Chani, yarış sonrası yaptığı açıklamada, maratonu ilk sırada bitirdiği için mutlu olduğunu söyledi. İkinci olan Burka, son bölümde ayağında sıkıntı yaşadığını ve zorlandığını ifade ederken, üçüncü Kiprop ise sonuçtan mutluluk duyduğunu ve İstanbul’da ilk kez yarıştığını kaydetti.

KADINLARDA ZAFERE GOBENA ULAŞTI
36. Vodafone İstanbul Maratonu’nda kadınlarda Etiyopyalı atlet Amane Gobena birinci oldu. Etiyopyalı Gobena, 2.28.46’lık derecesiyle ilk sırayı elde etti. Yarışta, Etiyopyalı Salomie Getnet, 2.30.36 ile ikinci, Ukraynalı Olena Burkovska 2.31.30’luk derecesiyle üçüncü geldi. Türk sporculardan Elvan Abeylegesse 2.32.15 ile beşinci, Ümmü Kiraz ise 2.32.52’lik derecesiyle altıncı sırada bitiş noktasına ulaştı.

 YARIŞTAN GÖRÜNTÜLER

MARATONDAN NOTLAR
Organizasyonun en büyük koşusu olan 42 kilometre 195 metrelik maraton, Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın saat 09.00’da verdiği startla başladı. Start noktasında Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği AŞ (Spor AŞ) Genel Müdürü İsmail Özbayraktar ile milletvekilleri ve bazı ilçe belediye başkanları da yer aldı. Bakan Kılıç, start öncesi yaptığı açıklamada katılımcılara başarılar diledi. Topbaş ise artık İstanbul Maratonu’nun dünya maraton sıralamasında önemli bir yere geldiğini belirterek, “Bugün İstanbul aşkına koşulacak. İstanbul iki kıta arasında güzel bir kent. Bu güzelliği hep beraber yaşayacağız” dedi. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Topbaş’ın verdiği startla yarış başladı.

İLGİNÇ GÖRÜNTÜLER
Halk koşusuna katılan vatandaşlardan bazıları köprü üstünde kahvaltı yaptı, tavla oynadı.


118 ÜLKEDEN 25 BİNE YAKIN ATLET
36. Vodafone İstanbul Maratonu’na bu yıl 118 ülkeden sporcular kayıt yaptırdı. Maraton, 15 ve 10 kilometre koşulara 25 bine yakın atletin katıldığı belirtildi. Maratonu kazanan kadın ve erkek sporcular 50’şer bin dolar para ödülünün sahibi oldu. Bu yarışta ikincilere 25’er, üçüncülere 15’er, dördüncülere 10’ar, beşincilere 8’er bin dolar ödül verildi. Koşuda Türk sporcular arasında ilk sırada yer alacak atletler 20’şer bin dolar para ödülü kazandı. Bu kategoride ikinci Türk atletler 10’ar bin ve üçüncüler de 5’er bin dolar aldı.

10-15 KİLOMERTE KOŞULARI
Halk Yürüyüşü’nün yanı sıra 3 ayrı yarışta atletler madalya için ter döktü. Eminönü’ndeki İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde tamamlanan 15 Kilometre Koşusu’nda kadınlarda Etiyopya’dan Tsige Abebaw 49.54’lük derecesiyle birinci oldu. İkinciliği yine aynı ülkeden Leweteng Hailemichael 50.00, üçüncülüğü ise Kenya’dan 50.02’lik zamanıyla Muthonti Gachunga elde etti. Bu kategoride Türk sporcu Esma Aydemir 50.32’lik derecesiyle beşinci sırada yarışı tamamladı.

Erkeklerde ise 44.03’lük derecesiyle Kenya’dan Amos Kipruto birinci oldu. Etiyopyalı Chala Lelisa Debele 44.12’yle ikinci, aynı ülkeden Nigussie Bekele ise 44.16’lık zamanıyla üçüncü oldu. Bu kategoride erkeklerde Türk sporcu Şeref Dirli 44.51’lik zamanıyla beşinci sırada yer aldı.

Aynı yerde tamamlanan 10 Kilometre Koşusu’nda ise erkeklerde İtalyan Andrea Azzarelli birinci, Avusturalyalı Philipp Ginstenstorfer ikinci, Makedon Marko Ivanovski ise üçüncü oldu. Türk sporcu Zeki Alınay bu yarışı dördüncü bitirdi. Bu yarışta kadınlarda ilk üç sırayı Türk atletler aldı. Nerime Sinem Erbirer’in birinciliği elde ettiği yarışta Nigar Derin ikinci, Neşe Şahin üçüncü oldu.

TEKERLEKLİ SANDALYE YARIŞI
Tekerlekli sandalye yarışında erkeklerde geçen yılın da şampiyonu olan Polonyalı Hamerlak Tomasz, 1.44.34’lük derecesiyle birinci, Taylandlı Asopchoke Klunngern 1.45.59 ile ikinci, Türk sporcu Ömer Cantay da 2.18.26’lık derecesiyle üçüncü oldu. Bir diğer Türk sporcu Birol Kamar ise dördüncü sırada yer aldı.

Bu kategoride kadınlarda yarışan beş sporcudan ikisi yarışı bitirdi. Türk sporcuların bitirebildiği yarışı Zübeyde Süpürgeci 2.38.40’lık derecesiyle birinci tamamladı. Hamide Kurt ise 2.39.05’le ikinci oldu.

HALK YÜRÜYÜŞÜ
Organizasyonda en renkli görüntülerin oluştuğu ve en yüksek katılımın olduğu Halk Yürüyüşü ise saat 09.30’da başladı. Anadolu yakasında Altunizade Köprüsü’nün altından başlayacak 8 kilometrelik yürüyüşü katılımcılar, Avrupa yakasında Dolmabahçe’de tamamladı.

“SAYILI ŞEHİR MARATONLARI ARASINDA”
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Maratonu’nun, dünyanın sayılı maratonları arasındaki yerini aldığını söyledi.

Bakan Kılıç, 36. Vodafone İstanbul Maratonu öncesi yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada, öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çalışma arkadaşlarına, bu organizasyon nedeniyle teşekkür edip, kutladı. Bu organizasyonun, İstanbul ve Türkiye açısından tanıtım için büyük önemi olduğunu vurgulayan Bakan Kılıç, “İstanbul Maratonu, dünyadaki sayılı şehir maratonları arasında yerini almış durumda. Başkanımızın verdiği bilgiye göre 25 bin uluslararası atlet var. Londra, Sidney, New York maratonları gibi dünyada sayılı maratonlar arasında yerini almış durumda. Bu tip organizasyonları beraberce, daha da çoğaltarak, dünya arenasına taşıyarak, ülkemizi daha büyük bir tanıtımla yarınlara taşıyacağız inşallah” diye konuştu.

İstanbul’un iki kıtayı birleştirdiğini hatırlatan Kılıç, “Asya’dan Avrupa’ya yürüyüş yapacağız. İstanbul’un özelliği, iki kıtayı birleştirmesi. Dünyanın hiçbir maratonunda böyle bir özellik yok. Çok değişik ve farklı bir özelliği var. Seneye daha da yoğun bir katılımla, daha büyük bir şekilde burada bu maratonu yaşayacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış