Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > “Irkçılık önemli bir sınav”

“Irkçılık önemli bir sınav”
Son Güncellenme : 31 May 2013 18:31

FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, dünya futbolu ve başındaki kurumların ırkçılığa karşı önemli bir sınavda olduğunu söyledi

FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, dünya futbolu ve başındaki kurumların ırkçılığa karşı önemli bir sınavda olduğunu söyledi

Mauritius’ta düzenlenen 63. FIFA Kongresi’nde konuşan Blatter, futbolda reform sürecini tamamlamak, yapılan çalışmaları geliştirmek ve spordaki denetimin üst standartlara ulaşmasını sağlamak için düzenlenen bu toplantının futbol camiası için çok önemli olduğunu açıkladı.

Sporun zor zamanlardan geçtiğini, dünya futbolu ile başındaki kurumun önemli bir sınavda olduğunu vurgulayan Blatter, ırkçılığa karşı mücadelenin çok önemli olduğunu ifade etti.

Blatter’in ırkçılığa ilişkin değerlendirmesi şöyle:

“Bu yıl yaşanan bazı berbat vakalar, futbolun ve toplumun geri kalanının üstüne büyük gölge düşürdü. Burada ırkçılık, cehalet, ayrımcılık, hoşgörüsüzlük, dar görüşlülüğün yol açtığı önyargı gibi nefret içerikli siyasetlerden bahsediyorum. Bu, medeniyetsiz, ahlaksız ve yok edici güçten hepimiz nefret ediyoruz.”

Jeffrey Webb yönetimindeki FIFA’nın yeni kurduğu Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Ekibi’nin bu tip eylemlere karşı sert yaptırımlar uygulayacağını belirten Blatter, bu sayede ırkçılara sert bir uyarı gönderebileceklerinin altını çizdi.

YENİ KURALLAR KABUL EDİLDİ

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), futbol sahalarında ırkçı eylemler yaşanması halinde küme düşürme, puan silme, turnuvalara katılamama ve en az 5 maç hak mahrumiyeti gibi ciddi yaptırımlar öngören yeni kuralları oybirliğiyle kabul etti.

Jeffrey Webb yönetimindeki yeni kurulan FIFA Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Ekibi’nin ırkçılığa karşı aldığı taslak yaptırım kararları, Mauritius’ta düzenlenen 63. FIFA Kongresi’nde, bağlı federasyon üyelerinin onayı alınarak kabul edildi. Yeni kurallara göre, taraftarının veya kulübün neden olduğu ciddi veya tekrar eden ırkçılık eylemi durumunda, takımların UEFA Şampiyonlar Ligi gibi önemli organizasyonlara katılması yasaklanacak. Futbolcular veya yetkililerin ırkçı eylemde bulunduğu tespit edilirse de bu kişilere en az 5 maç hak mahrumiyeti cezası verilecek ve bu ceza süresince, sorumluların stada girmesine izin verilmeyecek. FIFA’ya bağlı 209 federasyonun her birinin, bu kuralları kendi ülkelerinde de yürürlüğe sokması gerekiyor.

FIFA Başkanı Sepp Blatter, ırkçılıkla mücadeye karşı atılan bu yeni adımı değerlendirerek, “Artık birşeyler yapmaya başladık” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış