Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > “Güvenliği polis sağlayacak”

“Güvenliği polis sağlayacak”
Son Güncellenme : 04 Eki 2013 20:17

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Stadyumlardan özel güvenlik personeli çıkartılacak, koruma görevlisi adıyla yeni oluşturulacak emniyet birimleri stadyumlardaki güvenlik ihtiyacını kendi üzerine alacak” dedi

Suat Kılıç'tan açıklama

Kılıç, Eskipazar ilçesinde Belediye Başkanvekili İdris Örenbaş ile basına kapalı görüşmesinin ardından yapımı devam eden gençlik merkezi inşaatında incelemelerde bulundu.

Bir süre önce yapımı tamamlanan Eskipazar Spor Salonu’nu da gezen Kılıç, kendisini bekleyen sporcular ve öğrencilerle sohbet etti.

Kılıç, burada yaptığı konuşmada, spor salonunu öğrencilerin her zaman kullanmasını isteyerek, “Burada her türlü spor yapma imkanını bulacaksınız. ‘Aman çocuklar gelmesin, kullanmasın, salon eskimesin’ gibi bir şey yok. Çocuklar ve gençler gelsin, tepe tepe kullansın, salon eskisin, devlet gelir ve bakımını yapar. Tayyip amca parayı gönderir, onarımını yaparız, problem olmaz. Yeter ki siz spor yapın” diye konuştu.

Gençlik merkezi tamamlandığında öğrencilerin drama ve tiyatro gibi çeşitli eğitimler alacağını vurgulayan Kılıç, Eskipazar’ın spor salonu, gençlik merkezi ve futbol sahasıyla daha yaşanabilir hale geleceğini kaydetti.

Eskipazar Belediyespor Güreş Takımı’ndaki sporcularla şakalaşan Kılıç, bir kız öğrenciyle badminton oynadı. Bazı sporcuların isimlerini sorduğu çocuklardan spor kültürlerini de artırmalarını isteyen Kılıç, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

VALİLİK ZİYARETİ
Kılıç, daha sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Vali İzzettin Küçük’ü ziyaret ederek brifing aldı.

Kentte çok sayıdaki spor yatırımlarıyla ilgili bilgi aktaran Kılıç, ilde devam eden spor yatırımlarının tutarının 125 milyon lira olduğunu söyledi.

Kılıç, kentte yapılacak gençlik merkezi ve spor salonunun yanı sıra öğrenci yurdunu proje görselleriyle tanıtarak, yeni nesil spor salonlarının tribün altlarında bireysel amaçlara yönelik en az 10 salon oluşturduklarını belirtti.

STADYUMLARA KORUMA GÖREVLİSİ
Bir gazetecinin, “Sporda Şiddet Yasası ile ilgili yeni düzenlemeler” konusundaki sorusu üzerine Kılıç, spor alanlarında güvenliğin sağlanmasının bir yönüyle kamu otoritesine, federasyonlara, kulüplere ve taraftar derneklerini ilgilendirdiğini söyledi.

Kılıç, spor alanlarındaki şiddet ve düzensizliğin önlenmesi konusunda çok sağlam iradeyle, kararlı adımlar atmaya hazırlandıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu noktada en ufak tereddüdümüz yok. Herkes üzerine düşen vazifenin sorumluluklarını idrak ettiği takdirde problem yaşanması mümkün değil. Atılacak ilk adım koruma görevlisi uygulamasıdır. Stadyumlardan özel güvenlik personeli çıkartılacak, koruma görevlisi adıyla yeni oluşturulacak emniyet birimleri stadyumlardaki güvenlik ihtiyacını kendi üzerine alacak. Belki özel güvenlik birimleri, koruma güvenlik biriminin ihtiyaç duyması halinde oralarda görev yapabilir.”

Beşiktaş-Galatasaray maçında sahaya atlayan seyircilerinin önünden ilk güvenlik görevlilerinin kaçtığını vurgulayan Kılıç, “Kanunun ve kulüplerin, anlaşmalı güvenlik firmalarından bekledikleri bu değildi” ifadesini kullandı.

KAMERALI GÜVENLİK VE ELEKTRONİK BİLET
Kılıç, herkesin can ve mal emniyeti için gerekli önlemlerin en keskin şekilde alınacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Yılbaşına kadar kameralı güvenlik sistemi ile elektronik bilet uygulamasına tam manasıyla geçilmiş olunacak. Bu sisteme geçilmesinden itibaren seyirden men cezası alan taraftarın, yeniden maça gitmesi, olayların içine girmesi, bilet temin edebilmesi mümkün değil. Bu uygulama bedava bilet olayını bitirecek, bedava biletçilerin yönetimler üzerine oluşturduğu baskıyı da bitirecek, şiddete en fazla neden olanların bedava biletlerle tribüne girmesi hadisesini de sona erdirecek.”

Tedbirlerin sert olacağını, belki kızanların ve bozulanlar olacağını aktaran Kılıç, “Nihayetinde bu olayların mesulleri bedelini mutlaka ödeyecek. Türkiye, hukuk devletidir, bu tür olayların hoş görülmesi, kendi haline terk edilmesi mümkün değil” dedi.

DOPİNG ÖNLEMLERİ
Kılıç, doping konusunda da yönetmelikteki düzenlemeye ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“Doping konusunda yönetmeliklerle ilgili düzenlememiz var. Doping konusunda yaklaşımımız net, sıfır tolerans. Dopinge bulaşan kulüp, federasyon, antrenör, sporcu ve sürecin içinde başka kimler varsa, hepsi ağır bedel ödeyecek. Türk sporunda doping gölgesi kalmayacak. Bu konuda çok net ve kararlı tutum içerisindeyiz. Hacettepe Üniversitesi bünyesinde, yeniden Türkiye Antidoping Ajansı faaliyetlerine çok kısa sürede başlayacak. Bakanlık olarak finansmanı aktardık, laboratuvar hazır hale getirildi. WADA’dan akreditasyonu alır almaz, bütün doping numunelerinin kontrolü Türkiye’de yapılacak.”

Sporcusunun doping kullanmasına seyirci kalan antrenör, kulüp ve federasyona kadar tüm süreçlerdeki ilgili ve yetkililere yaptırımların en sert şekilde uygulanacağını belirten Kılıç, “Doping, zehirdir. Dopingle elde edilen başarının sportif başarı görülebilmesi mümkün değildir. Sporun gayesi çok madalya kazanmak değil, öncelikle insanı sağlıklı yaşatmaktır” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN SİCİLİ KARANLIK DEĞİL”
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, kararlı tutumlarının devam edeceğini aktararak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Doping süreçlerinde bulunanlara yönelik son çağrılar aylar öncesinde yapıldı. Ondan sonra numune aralıkları sıklaştırıldı. Sık aralıklarla numune alınmasına aynen devam edilecek. O nedenle Türkiye, şu an bile dopingle mücadelede başarıyla ulaşan bir ülkedir. Doping adına duyduğunuz ne varsa bugüne ya da dünden bugüne ait olan meseleler değildir. Bu sıkı kontrollerin yapılmadığı ya da antrenörlerin bilgi sahibi olmadığı ya da sporcuların bilgilendirilemediği süreçlerin neticesidir. Bugün Türkiye doping konusunda sicili karanlık bir ülke değildir çünkü mücadele zemini ortaya konmuştur. Hükümetin destek verdiği sıfır tolerans bugün Türkiye’nin benimsediği kriterdir.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin de Karabük’ün Türkiye’deki spor yatırımları açısından ilk sıralarda yer aldığını dile getirerek, Karabük Üniversitesinin kampüsünde 25 bin kişi kapasiteli ikinci stadın inşa edildiğini, burada Kardemir Karabükspor’un da maç yapabileceğini kaydetti.

Vali Küçük, ziyaretin sonunda Kılıç’a tarihi Safranbolu evlerinin tasvir edildiği tablo verdi.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış