Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Fenerbahçe’nin kozu Haas!

Fenerbahçe’nin kozu Haas!
Son Güncellenme : 28 May 2014 18:52

Fenerbahçe'nin kozu Haas!
Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’ne gidebilecek mi? İsviçre Federal Mahkemesi iki şekilde karar verebilir

HTSPOR / Ahmet Selim KUL

UEFA’nın verdiği ceza sebebiyle Şampiyonlar Ligi’ne katılamayan Fenerbahçe’de bu konu için İsviçre Federal Mahkemesi’ne başvuru yapıldı.

Mahkeme, CAS’ın verdiği karar sonrası esasa yönelik bir denetim yapamıyor. Sadece şekli ya da usul eksiklikleri bakımından kararı inceleyebiliyor. Mahkemenin bu yapısı nedeniyle Fenerbahçe de yaptığı başvuruda bu argümanları kullandı. Verilen dilekçede “Kamu düzeni” maddesiyle başvuru yapılırken, “UEFA’nın söz konusu maçlarla ilgili yargılama yapmaya yetkili olmadığı” belirtildi.

Fenerbahçe’nin bu konudaki en büyük kozu ise CAS heyetindeki 3 hakemden biri olan Ulrich Haas’ın gerekçeli karara şerh koyarak tıpkı Fenerbahçe gibi, “UEFA’nın yetki aşımı yaptığını” not düşmesi oldu.

MAHKEME, CAS’IN 5 KARARINI BOZDU
Fenerbahçe’nin yaptığı bu başvurunun ardından herkesin kafasında ise aynı soru var: Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’ne gidebilecek mi? Bu konuda İsviçre Federal Mahkemesi iki şekilde karar verebilir. Bunlardan olumlu olan; Fenerbahçe’nin itirazlarını kabul edip kararı tekrar incelemesi için UEFA’ya geri gönderir. Diğer ihtimal ise Fenerbahçe’nin başvurusunu reddeder ve Sarı-Lacivertliler için son yol olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kalır. Peki İsviçre Federal Mahkemesi daha önce benzer durumlarda ne gibi kararlar verdi? Federal Mahkeme 2006 yılına kadar bu konuda hiçbir bozma kararı vermemişken, 2006’dan sonra tam 5 kez CAS’ın verdiği kararı bozdu.

‘HATA NEDENIYLE BAŞVURU YAPILDI’
Konuyla ilgili Fenerbahçeli Avukat Emre Kapukaya, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, “Fenerbahçe, Federal Mahkeme’ye Kamu Düzeni’ne aykırılık gerekçesiyle başvurdu. 3 CAS hakemi, UEFA’nın ‘kabul formunu yanlış doldurma’dan dolayı verdiği 1 yıllık cezanın hatalı olduğu konusunda oy birliğine vardı. UEFA’nın yargılama yetkisinin olup olmadığı konusunda da 2’ye 1 oy çokluğu sağlandı.

Ancak 1 hakem buna muhalefet etti. İşte bu fikir ayrılığı gerekçesiyle başvuru yapıldı. Her ne kadar Fenerbahçe lehine oy kullanan hakem azınlık olsa da Federal Mahkeme’ye buradaki hata nedeniyle başvuruldu” dedi.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış