Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Erdoğan’dan ‘Fatih Terim’ sürprizi

Erdoğan’dan ‘Fatih Terim’ sürprizi
Son Güncellenme : 27 Tem 2014 13:56

Erdoğan'dan 'Fatih Terim' sürprizi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Başakşehir Stadı’nın yeni adı İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı oldu

Spor Toto Süper Lig takımlarından İstanbul Başakşehir’in maçlarına ev sahipliği yapacak Başakşehir Stadı, Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Erdoğan, Başakşehir Stadyumu’nun isminin “İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumu” olarak belirlendiğini açıkladı. Erdoğan, “Yönetimle de görüştük, bu stadımızın adını ‘İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’ olarak koyalım dedik. Ben hayırlı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Başakşehir Stadı’nın açılışında yaptığı konuşmada, stadın hayırlı olmasını dilerken, stadı İstanbul’a kazandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı, ekibini ve inşasında emeği geçenleri tebrik etti.

Başakşehir’in kendisi için özel bir önemi olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
“İstanbul’da ilk toplu konut uygulamamızı Başakşehir’de başlatmıştık. Bu uygulama öylesine başarılı oldu ki, İstanbul sınırlarını aştı, Türkiye’ye model oldu. 1995 yılında KİPTAŞ’ı kurarak ilk adımları attığımız Başakşehir, bugün İstanbul’un en güzel, en modern, en gözde ilçelerinden biri haline geldi. Bugün açılışını yaptığımız stadyum ve tesisleriyle, Başakşehir’e yeni bir gerdanlık daha takıyoruz. İstanbul’un dört bir yanını modern spor tesisleriyle donatan Büyükşehir Belediyemiz, Başakşehir’e de UEFA 2016 kriterlerine uygun bu stadı inşa etti. Değerli kardeşlerim, Başakşehir’e böyle bir stat gerekiyordu ve hayırlı olsun. Antrenman sahalarıyla, otoparkı ve sosyal tesisleriyle, tesisin tamamı 178 trilyon liraya mal oldu. Büyükşehir Belediyemiz tarafından, şehrin dört bir yanına inşa edilen 18 spor salonu, 36 futbol sahası, 144 okul spor salonu ile 2012 Avrupa Spor Başkenti unvanını hak eden bir İstanbul manzarasına şahit oluyoruz.”
 BAŞAKŞEHİR STADI’NIN AÇILIŞ TÖRENİNDEN KARELER…
“ŞAMPİYONLUĞUN ALTINDAKİ İNCELİKLER TÜRK FUTBOLUNDA KENDİNİ GÖSTERECEK”
Son Dünya Futbol Şampiyonası’nda Almanya’nın elde ettiği başarıya dikkati çeken Erdoğan, “İşte son Dünya Futbol Şampiyonası’nda Almanya’nın 10 yıllık bir yatırım ve mesai diye tanımladığı şampiyonluğun altındaki incelikler, inanıyorum ki bundan sonra da Türk futbolunda, altyapı ve bunun eserleriyle çok daha farklı bir şekilde kendini gösterecektir. İstanbul Büyükşehir Belediyemizi, ilçe belediyelerimizi spora verdikleri bu büyük destekten dolayı tebrik ediyorum, kendilerine teşekkür ediyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığımızı aynı şekilde Türkiye genelinde sporun altyapısı için verdiği mücadeleden dolayı tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin on yıllar boyunca sporda arzulanan sonuçları alamadığını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
“Hiç kuşkusuz uluslararası ölçekte çok başarılı takımlarımız, çok başarılı sporcularımız oldu. Ancak nüfusa baktığımızda bu başarıların yeterli olmadığını hepimiz görüyoruz. Son 12 yıl içinde gerek Hükümet olarak, gerek yerel yönetimler olarak spora yapığımız büyük yatırımlar, zemini güçlendirdi, altyapıyı son derece modern bir hale getirdi. Buna paralel olarak da başarıların arttığını, madalyaların çoğaldığını görüyoruz. Türkiye sporda da büyümeye, sporda da farklı bir ülke olmaya devam ediyor. Futbolda aynı şekilde, basketbolda aynı şekilde, voleybolda aynı şekilde, yüzmede, teniste, güreşte bunları çoğaltmamız mümkün. Daha ileri gideceğiz, daha güçlü olacağız. 77 milyon nüfusuyla Türkiye, dünya sporunda yerini muhakkak alacak. Çocuklarımıza sağladığımız, gençlerimize sağladığımız yeni imkanlar, inanıyorum ki spor alanında Türkiye’yi çok daha ileri bir seviyeye yükseltecektir. Önümüzdeki yıllarda başarıların daha da artacağına, daha çok uluslararası başarı, daha çok madalya alacağımıza yürekten inanıyorum.”

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü’nün bu sezona farklı girdiğini kaydeden Erdoğan, Başakşehirlilere, “Bu akşamki gibi Başakşehir Futbol Kulübü’nün maçlarında da bu stadyumu doldurmaya var mıyız?” diye sordu. “Varız” cevabını alan Erdoğan, “Yalnız bırakmıyoruz değil mi? Birlikten beraberlik doğar. Fair play’in şartlarına uygun olarak Başakşehir Kulübü müstesna kulüpler arasına girecek” diyerek karşılık verdi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizim Türkiye olarak, sporda da eski Türkiye’nin tartışmalarını geride bırakıp, yeni Türkiye’nin vizyonuna uygun bir yaklaşım ortaya koymamız gerekiyor. Spora siyasetin, ideolojinin, özellikle de rantın bulaşmasını engellemek, sporu spor olarak yapmak, sporu spor olarak yüceltmek durumundayız. Son yıllardaki çirkin tartışmalar ve iddialar, başta futbol olmak üzere sporumuzda çok derin yaralar açtı. Son 1 yıl içinde spora bulaştırılan siyaset ve ideoloji, aynı şekilde sporumuzda yaralar açtı. Türkiye, sporda iddialı bir ülkeyken, geleceğe umutla bakan bir ülkeyken çok gereksiz tartışma ve gerilimlerle toplumdaki heyecan köreltilmek istendi. Bunların tamamını artık geride bırakıyoruz. Eski Türkiye’nin kötü manzaraları olarak tarihe havale etmek durumundayız. Artık, yeni bir başlangıç yapıyoruz.”

BAŞAKŞEHİR FATİH TERİM STADI
Başbakan Erdoğan, kürsüye davet ettiği Türkiye Futbol Direktörü ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim’e sürpriz yaparak, stadın adını “Başakşehir Fatih Terim Stadı” olarak belirlediklerini açıkladı.

Erdoğan, “Şimdi, huzurunuzda yönetimin de şahsıma havale ettiği şu anda malum Türk futbolunda Milli Takımımızın teknik direktörünü şöyle huzurunuza çağırıp, kendisiyle bir iki kelam etmek istiyorum” diyerek, Türkiye Futbol Direktörü ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim’i kürsüye davet etti.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun, teknik direktörlük için Fatih Terim’le anlaştığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
“Bir süreç devam etti, devam ediyor. Artık uzun düşünmek durumundayız. İnşallah Fatih Hocamızla birlikte yeni bir maraton başladı. Artık biz kendisiyle beraber nasıl ki milli takımda oyunculuğuyla başarılara imza atmışsa, inşallah şimdi de teknik adam ve teknik direktör olarak bu başarılara imza atacağına ben de inanıyorum. Yönetimle de görüştük, bu stadımızın adını ‘İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’ olarak koyalım dedik. Ben hayırlı olsun diyorum. Perdeyi de böylece açıyoruz. Başarılarla dolu bir geleceğe inşallah bu stadyumumuz da damgasını vursun.”

TERİM: BÜYÜK SÜRPRİZ OLDU

Duygusal anlar yaşayan Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ise “Bugün çok değişik duygular yaşıyorum, benim için büyük sürpriz oldu. Söyleyecek kelime bulamıyorum” diye konuştu.

Terim, “Hayatımda ben ülkemin daha ileri gitmesi için çok çabaladım. Gerek kulüpte, gerek takım kaptanı olduğumda, teknik adamlığımda ülkemin ismini en güzel yere yazdırmak için çok emek verdim. Değişik duygular yaşıyorum. İnsanın aklına şu anda bir şey gelmiyor. Çünkü aşağı yukarı 45 senemi futbola verdim. Ve bir insanın yaşarken isminin böyle güzel bir stada isminin verilmesini anlayacak kadar tecrübeliyim ve insanım. Sayın Başbakanıma teşekkür ediyorum. Benden hiçbir zaman samimiyetini ve dostluğunu esirgemedi. İnanıyorum ki; Başakşehir burada hepinizin katkısıyla layık olduğu yerlere gelecek. Emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Erdoğan, konuşmasının ardından Akif Çağatay Kılıç, Kadir Topbaş, Göksel Gümüşdağ ve Fatih Terim ile “Başakşehir Fatih Terim Stadı” yazısının olduğu tabelanın örtüsünü açtı. Kurdele kesimine, Başbakan Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kadir Topbaş ve Fatih Terim’in yanı sıra İstanbul Başakşehir takımı oyuncuları katıldı. İstanbul Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı’nın, kurdele kesimi için adının anons edilmesine rağmen kürsüde yer almaması dikkati çekti.BAKAN AKİF ÇAĞATAY KILIÇ: “BAYRAM GİBİ BİR GÜN YAŞANIYOR”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, açılışta yaptığı konuşmasında, “Bayram gibi bir gün yaşanıyor. İstanbul’un en modern stadı bugün açılıyor. 178 milyonluk bir yatırımla bu güzel tesiste inanıyorum ki çok güzel müsabakalar oynanacak. Ne olur yeşil sahaların dışına çıkmayalım. Buradaki olaylarda tribün terörüne izin vermeyelim. Rekabet olacak ama centilmence olsun” şeklinde konuştu.

DEMİRÖREN: “BU STAT TÜRK FUTBOLUNDA TESİSLEŞMENİN BİR ADI”
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, “Bu stat Türk futbolunda tesisleşmenin bir adı. Federasyon olarak tesisleşmenin önemine inanıyoruz. Özellikle 2. ve 3. ligdeki takımlarımıza yeni tesisler kazandıracağız. Ben Başakşehirspor Kulübü’ne bu sezon Spor Toto Süper Lig’de başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ: “TÜRK FUTBOLUNA YENİ BİR ENERJİ KATACAĞIZ”
Başakşehirspor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ ise, “Türk futboluna yeni bir enerji katacağız. Elde edeceğimiz başarılar taraftarımız ve milletimizin göğsünü kabartacak. Örnek bir futbol kulübü olacağımıza tüm kalbimizle inanıyorum. Açılışını gerçekleştirdiğimiz stadımız İstanbul’un 5. büyük ve dünyanın en modern statlarından biridir. Ayrıca bu yeni tesisimizde bir futbol akademisi kuruyoruz. Türkiye’de yetenekli futbolcular için elit bir spor akademisi olacak. Yeni yıldızları burada yetiştireceğiz” diye konuştu.

MUHTEŞEM AÇILIŞ
Işık ve görsel bir şöleninin sunulduğu stat, Dünya Kupası’nı aratmadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17 bin 319 kişi kapasiteli Başakşehir Stadı’nın açılışını ve ardından futbol maçı gerçekleştirmek için stada geldi. Başbakan Erdoğan’ın stada gelmesiyle binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla birlikte ‘Recep Tayyip Erdoğan’ sloganları attı. Erdoğan, stadı hınçla hınç dolduran vatandaşları selamladı. Statta, İsrail’in saldırılarıyla savaş altında kalan Filistinlilerde unutulmayarak ‘Gazze’ ile ilgili pankartlar açıldı.

Stat açılışına, Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra oğlu Bilal Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, UEFA Asbaşkanı Şenez Erzik, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, siyaset, iş ve spor dünyasından pek çok kişi katıldı.

BAŞAKŞEHİR STADI
İstanbul’un yeni modern spor tesislerinden biri olan stat, 17 bin 319 kişi kapasiteye sahip. 34 yatak odalı kamp tesisinin yanı sıra 3 adet nizami antrenman sahası yer alan stat kompleksi içinde ayrıca 350 araçlık kapalı ve bin 300 araçlık açık otopark bulunuyor. 31 adet sosyal ticaret alanına sahip Başakşehir Stadı, kamp ve antrenman tesisleriyle bir arada planlanmış stadyum olma özelliğini taşıyacak.

Statta ayrıca 3 adet UEFA-FIFA-TFF delege, 4 sporcu soyunma, 2 hakem soyunma odaları ile sporcu sağlık merkezi bulunuyor. Her tribün için acil sağlık odalarının yanı sıra simultane çeviri yapılabilen 170 kişi kapasiteli basın merkezi de statta hizmet verecek. Yaklaşık 16 ayda yapımı tamamlanan stadın 178 milyon liraya mal olduğu belirtildi.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış