Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Carlos FIFA’da

Carlos FIFA’da
Son Güncellenme : 24 Tem 2013 10:24

Teknik direktör lisansında sorun yaşayan Brezilyalı efsane, Türkiye’de çalışabilmek için pes etmiyor

Teknik direktör lisansında sorun yaşayan Brezilyalı efsane, Türkiye'de çalışabilmek için pes etmiyor

HTSOR/ Atilla TÜRKER

Önceki gün Habertürk’ün ortaya çıkardığı ve gündeme bomba gibi düşen Sivasspor’un teknik direktörü Roberto Carlos’un lisansı konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. Brezilyalı efsane ismin, Peru’dan aldığı lisansın UEFA tarafından geçersiz sayılmasının ardından Türkiye’de çalışması da zora girmişti. Konuyla ilgili TFF yetkilileri çalışma başlatırken, Roberto Carlos’un “Bu diplomayı bileğimin hakkı ile aldım” diyerek FIFA’ya başvurduğu öğrenildi.

‘PERU’DA KURSLARA KATILDIM’
2 ay önce Sivasspor ile sözleşme imzalamasına rağmen UEFA’nın engeli ile karşılaşan Carlos, “Problemin giderilebileceğine inanıyorum. Hiçbir endişem yok. UEFA niye böyle bir karar verdi anlayamadım. Peru’da kurslara katıldım ve bu diplomayı aldım. Bu diploma ile dünyanın her yerinde görev yapabilmem gerekir. Nitekim geçen yıl Anzhi’de çalıştım. Herhangi bir sıkıntı olmadı. Hakkımı haliyle FIFA’da arayacağım. Gerekli başvuruyu yaptım” dedi.

FIFA ONAYLARSA KONU KAPANACAK
Carlos’un lisansını alabilmesi için FIFA’nın “Bu diploma yeterlidir” şeklinde görüş bildirmesi ya da TFF talimatlarında değişiklik yapılması gerekiyor. UEFA tarafından yetersiz bulunan diploma konusunda FIFA’nın “Yeterlidir” şeklinde görüş bildirmesinin zayıf ihtimal olduğu öğrenildi. TFF talimatlarında yapılacak özel değişikliğin de ileride çok büyük sıkıntı yaratabileceği kaydedildi.

PRO-LİSANS İÇİN 5 YIL GEREKİYOR
Süper Lig için gerekli olan Pro-Lisans’ın alınabilmesi için çeşitli kursların bitirilmesi gerektiği ifade edildi. Bunun için de antrenörlüğe yeni başlayan bir kişinin 5 yıllık bir zamana ihtiyacı olduğu kaydedildi. Roberto Carlos’a özel izin konusunda TFF yetkilileri ile Sivasspor yöneticileri arasında yapılan görüşmeler hız kazandı. Sivasspor yöneticileri Roberto Carlos gibi bir dünya yıldızı için özel izin verilmesi gerektiğini belirttiler. TFF yetkilileri ise bu konuda henüz bir formül bulamadıklarını söylediler.

UEFA’DAN YAZI SİVAS’A GİTTİ
UEFA’nın “Roberto Carlos’un diploması yetersiz ve geçersiz” şeklindeki yazısı ise dün Sivasspor Kulübü’ne gönderildi. Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA’dan gelen bu yazı çerçevesinde Roberto Carlos’un Süper Lig’den hiçbir takımda görev yapamayacağını ve kendisine lisans verilmeyeceğini Sivasspor’a bildirdi. Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz, Roberto Carlos ile 2 ay önce sözleşme imzaladıklarını hatırlatarak, “Roberto Carlos dünya çapında bir isim. Kendisinin diplomasını Peru’dan aldığını biliyoruz. Bazı sıkıntılar olduğu bize iletildi. Bu sıkıntıların giderilebileceğini ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

İKİ ENGEL
Roberto Carlos’un önünde iki engel var. İlki diplomasının Süper Lig’de teknik direktörlük ya da antrenörlük yapması için yetersiz olması… İkincisi ise yabancı uyruklu bir kişinin Süper Lig’de teknik direktörlük ya da antrenörlük dışında hiç bir görev yapamaması… Sivas’ın önceki yıllarda yaptığı Fehmi Kuş- Bülent Uygun formülünün ise kesinlikle benzer olmadığı kaydedildi. Çünkü Bülent Uygun’un A lisansı antrenörlük diploması bulunmasının yanısıra Türk vatandaşı olması soruna yol açmamıştı.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış