Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Carlos anlaşması!

Carlos anlaşması!
Son Güncellenme : 23 Ağu 2013 9:42

TFF, pro-lisansı yeterli olmayan Brezilyalı için talimatı değiştirdi

Carlos anlaşması!

Kayseri maçını tribünden takip eden Roberto Carlos, bundan sonra Sivasspor kulübesinde olabilecek. TFF’nin yaptığı düzenleme ile Türkiye’de en az 2 sezon forma giymiş ve dünya futbolunda söz sahibi ülkelerin A Milli Takımları’nda 75 maç oynamış yabancılar, ‘yönetici’ sıfatıyla sahada yer alabilecek.

Teknik direktörlük kariyerine Sivasspor ile başlangıç yapan Brezilyalı futbol efsanesi Roberto Carlos’un Türkiye macerası hiç iyi başlamamıştı. HABERTÜRK’ün duyurduğu haber sonrası sambacının, Peru’dan aldığı Pro Lisans yeterli olmadığı için Avrupa’da bir takımı çalıştıramayacağı ortaya çıkmıştı. Hatta genç teknik adam, Sivas’ın ligin ilk haftasında Kayseri ile oynadığı maçı tribünden takip etmişti. Ancak o günün üstünden daha 1 hafta geçmeden Carlos’a onay çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması Talimatı’nın 13. maddesinde değişikliğe gidilmesine karar verdi.

TÜRKİYE’DE 2 SEZON YETERLİ
TFF Yönetim Kurulu dün yaptığı toplantıda, Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması Talimatı’nın 13. maddesinde değişikliğe gitti. Buna göre, Türkiye’de en az 2 sezon forma giymek kaydıyla dünya futbolunda söz sahibi ülkelerinin A Milli Takımları’nda yine en az 75 maça çıkan yabancı futbolcular, (bu da oldukça yüksek ve üst düzey futbolcuların ulaşabileceği bir sayı) Spor Toto Süper Lig Kulüpleri’nde ‘yönetici’ sıfatıyla sahada görev yapabilecek. Aynı zamanda bu kriterlere uygun yabancılar, takımlarını maçlara hazırlama ve yönetme hakkına sahip olacak.

İŞTE ROBERTO CARLOS İÇİN UYARLANAN YENİ TALİMAT:
“(4) Sözleşmenin imzalandığı tarihte FIFA Dünya Sıralaması’nda 1 ila 25. sıralarda yer alan bir ülkenin “A” Milli Takımı’nın en az 75 müsabakasında oynamış olmak kaydıyla, Türkiye’de bir kulüpte toplam en az 2 sezon futbolcu olarak tescil edilmiş yabancı kişiler ile ilgili olarak işbu maddenin 1., 2. ve 3. fıkraları ile Teknik Adamların Statüsü ve Çalışma Esasları Talimatı’nın 5. maddesinin son fıkrası hükümleri uygulanmaz. Bu kişilerin aktif futbol hayatını sona erdirmiş olmaları ve en üst profesyonel ligde mücadele eden kulüplerle sözleşme imzalamış olmaları zorunludur.
(5) En az 5 yıl FIFA üyesi bir ülkenin en üst profesyonel liginde yer alan bir kulüpte tescil edilmiş, en az 25 kere “A” Milli Takım’da forma giymiş ve aktif futbol hayatını sona erdirmiş olmak şartıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile ilgili olarak işbu maddenin 1., 2. ve 3. fıkraları hükümleri uygulanmaz.”

YILMAZ VURAL BOMBALADI: KİTABINA UYDURUYORLAR
Carlos’un talimat değişikliği ile kulübede görev alacak olmasını değerlendiren tecrübeli teknik adam Yılmaz Vural, TFF’ye sert çıktı. Vural şöyle konuştu: “Kitabına uyduruyorlar. Federasyona niye böyle yaptın diyemeyiz. Bunu ifade etmemin nedeni antrenör olarak sahaya girmesinin mümkün olmaması. Çünkü, lisansı yok.Prosedür lise mezunlarına pro-lisans şansı vermiyor. Şimdi bizim Türk futboluna hizmet etmiş bu kardeşlerimiz, okula gidemediler diye önleri kesiliyorsa, bir yabancı arkadaşımız yaptığında acaba ne olacak?”

YERLİLER DE YARARLANDI
TFF yaptığı bu değişiklikte yerli futbolcuları da unutmadı. Resmi siteden yapılan açıklamada, “Yabancılara tanınan bu hak, aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, futbolculuk yaşamını tamamlamış ve talimat maddesindeki kriterlere uyan kişiler için de geçerli olacak” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış