Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > Bundan sonra ne olacak!

Bundan sonra ne olacak!
Son Güncellenme : 16 Tem 2013 21:51

UEFA Tahkim Kurulu kararlarının ardından süreç nasıl işleyecek!

UEFA Tahkim Kurulu kararlarının ardından süreç nasıl işleyecek!

HTSPOR / ATİLLA TÜRKER

UEFA Tahkim Kurulu’nun kararları; Fenerbahçe ve Beşiktaş için büyük bir hayal kırıklığı oldu. “Çok iyi
savunma yaptık” demelerine rağmen cezalarda kayda değer bir değişiklik olmadı. Eğer ‘Fenerbahçe’nin +1’i kaldırıldı’ deniliyorsa, bu konuda şunu söylemek gerekir.

Zaten +1 yıllık uygulama, eylemin 5 yıl içinde tekrarlanması halinde devreye girecekti. Haliyle bu +1’lik cezanın hiçbir esprisi yoktu. Açık söylemek gerekirse; bu ceza kaldırılsa ne olur, kaldırılmasa ne olur!

En kısa yoldan söylemek gerekirse Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın yanı sıra Türk futbolu adına gerçekten çok büyük bir darbe oldu. Dünyanın tüm ülkelerinde bu olay ilk sayfalardan manşet olarak yayınlanacak. Gerçekten rezil bir tablo ortaya çıktı.

Peki bundan sonra ne olacak?

Her iki takımımız için de hukuki yollar devam ediyor. Bu dakikadan itibaren Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvuracaklar.

CAS’tan acilen 19 Temmuz’daki kura öncesi ‘yürütmeyi durdurma’ kararı çıkartmaya çalışacaklar. CAS’taki bu kararın bir an önce çıkması lazım ki, Avrupa kupalarına kuralarına katılacak takımlarımız belli olsun.

Eğer buradan da olumsuz bir karar çıkarsa, ne yazık ki sportif platformda yapılacak hiçbir şey kalmıyor. Kulüplerimiz İsviçre Federal Mahkemesi’ne daha sonra da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurabilirler. Ancak buradan çıkabilecek olumlu kararlar, sadece tazminat ödenmesi niteliği kapsamında bulunuyor. Sportif anlamda CAS dışında hiçbir çıkış yolu yok.

Eğer ‘Neden kişilere ceza yok?’ diye soracak olursanız ben ‘Bir süre daha bekleyin’ derim. Çünkü takımlara ceza verilebilmesi için kişilerin bu işlere bulaşmış olması gerekiyor. Bu konuda da önümüzdeki günlerde ceza çıkmasını ihtimal halinde görüyorum.

Kafalarda bir soru işareti daha var: Şampiyonluk kupası Fenerbahçe’den Trabzonspor’a gidecek mi?

Bu konuda UEFA, 2013 yılı içinde bir karar aldı ve UEFA’nın gerek duyduğu hallerde ulusal federasyonların içişlerine karışabileceğini karara bağladı.

Ancak Fenerbahçe’nin bu konuda UEFA’ya başvuruda bulunduğu ve ‘Bizi istisna tutun’ dediği UEFA’nın da bu konuda olumlu yanıt verdiği iddia ediliyor. Haliyle durum biraz karışık. Son noktayı UEFA İcra Kurulu koyacak. Her türlü sürprize açık olalım.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış