Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > “Biz şampiyon olacağız…”

“Biz şampiyon olacağız…”
Son Güncellenme : 08 Tem 2013 18:36

Ersun Yanal, oyuncularına böyle seslendi

Ersun Yanal, oyuncularına böyle seslendi: Arkadaşlar, biz bu sezon şampiyon olacağız...

HTSPOR / Hasan ERCAZİP

Bir yanda UEFA süreci, tedirginlik, krizler… Diğer tarafta yeni umutlar, hedefler, çalışmalar…
“Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe…” F.Bahçe iki farklı ortamı bir arada yaşıyor. Yönetim, UEFA sürecine kanalize olurken; yeni teknik patron Ersun Yanal, takımı bu atmosferden çok farklı bir motivasyona yönlendirmeye çalışıyor. Gelin Yanal’ın yıllardır hayalini kurduğu F.Bahçe’deki ilk haftasına göz atalım…

28 Haziran’da F.Bahçe’nin başına geçtiği açıklanan, 1 Temmuz’da takımla birlikte ilk idmanına çıkan Ersun Yanal, Sarı-Lacivertli camianın ‘dinamiklerini’ kabullenerek göreve gelmişti. Sözleşmesi 1 yıllıktı ve bunu hiç dert etmeden “Ya şampiyon olurum ya da giderim” demişti. Kendisine güveni tamdı. Tecrübeli çalıştırıcı, F.Bahçe’deki ilk çalışmasında da özgüvenini gösterdi. Önce başarılı ve sakatlıktan uzak bir sezon dileğinde bulundu, ardından çok net bir şekilde hedefi gösterdi: Arkadaşlar, biz bu sezon şampiyon olacağız…

‘BEN’ DEĞİL ‘BİZ’
İddialı olmak kadar bu iddianın da altını doldurmanın önemine de vurgu yapan teknik adam, ilk toplantısında özellikle 2 konunun altını çizdi. Yanal, “Bu takım şampiyon olacak dedim.
Çünkü bu takımdaki herkes şampiyon takımın oyuncusu gibi çalışacak. İdmanlarda da, maçlarda da
bunu görmek istiyorum. Gerek saha içinde gerekse saha dışında takım ruhuyla hareket edeceğiz. Bu da bizim en büyük kozumuz olacak. Benim takımımın yıldızı bireyler değil, takımın kendisidir. ‘Ben’ yerine ‘biz’ diyerek yola çıkarsak işimiz çok daha kolay olur” ifadelerini kullandı.

KÜSMEK YOK DİYALOG VAR
Tabii ödüller kadar cezalar da var hayatta. Ersun Yanal sezon içinde kurallara uymayan, isteneni veremeyen oyuncularına cezalar da kesecek. Ancak bu konuda bir ‘kırmızı çizgisi’ var. Kimsenin kafasında farklı düşünceler, senaryolar kurmasını istemiyor. Ceza alan, kafasına bir şey takılan herkese kapısının açık olduğunu belirten Yanal, “Şeffaflık bizim için olmazsa olmaz. Kimsenin
kafasında senaryolar kurmasına gerek yok. Kapım sürekil açık. Herkes gelip yaşadığı sorunun nedenini öğrenebilir” diyor.

TESİSTEN ÇIKMIYOR 4-5 SAAT UYUYOR
Büyük hedefler elbette güzel. Ancak asıl önemli olan bu hedeflere koşacak azmi, çalışmayı ortaya koymak… Teknik direktör Ersun Yanal, F.Bahçe’deki ilk haftasından bu azmini göstermiş durumda… İlk günden itibaren Samandıra’ya yerleşen tecrübeli teknik adam, F.Bahçe’ye imza atmadan önce söylediği “Bu takım için günde 20 saat çalışırım” sözünün arkasında duruyor. Samandıra’dan çıkmıyor, günde 4-5 saatlik bir uykuyla yetiniyor. Peki Yanal antrenmanlar dışında Samandıra’da neler yapıyor:

1- Geride kalan dönemde antrenman programları, takımın analizleri üzerinde duruyor. F.Bahçe’nin iskeleti 3 yıldır aynı olduğu için sadece geçen yılın değil, son 3 yılın maç kasetlerini izliyor.

2- Aykut Kocaman’ın oluşturduğu sistemi beğenen ve selefine olan takdirini sürekli dile getiren Yanal, Aykut Kocaman döneminde de görev alan yardımcısı İsmail Kartal ve menajer Hasan Çetinkaya ile birlikte bu sistemin nasıl geliştirilebileceği üzerinde kafa yoruyor.

SAMANDIRA’DAKİ PERSONELİM MAAŞLARINI ÖĞRENDİ!
“Ben değil, biz” diyerek felsefesini ortaya koyan F.Bahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal, takımın başarısı için Samandıra personelinin bile önemine değiniyor. Sürekli tesislerde kaldığı için
Samandıra personeliyle fırsat buldukça sohbet eden ve onları tanımaya çalışan Yanal, kulüp yetkililerinden de sürpriz bir talepte bulundu. Personelin her birinin maaşlarını öğrenmek isteyen
tecrübeli teknik adam, “Bizim sorumluluğumuzda olan bir bölgede herkesin mutlu olması çok önemli. Herkes yaptığı işten keyif almalı, herkesin yüzü gülmeli. Bunu sağlamadan başarıya gidilmez” ifadelerini kullandı.

YÖNETİM SORDU, YANAL YANITLADI
F.Bahçe, Ersun Yanal’ın ismini 28 Haziran’da açıklamıştı. Bu açıklama öncesinde F.Bahçe Yönetimi’nin toplantısına katıldı. Yanal burada yöneticilere kısa bir sunum yaptı. Ardından adeta bir ‘soru-cevap’ bölümü yaşandı. Yöneticilerin her biri, aklına takılan her konusu sordu, Yanal tek tek yanıt verdi.

-Yan paslara devam mı?
-Hayır, hücum yapacağız

Bu zirvede, takımın Aykut Kocaman dönemindeki gibi yan pas ağırlıklı mı oynayacağı soruldu, Yanal’ın yanıtı “Hayır, F.Bahçe hücum yapacak” oldu.

-Çok faullü mü oynayacağız?
-Top kapan takım olacağız

Ardından yönetim masasından “F.Bahçe sizin takımlarınıza karşı oynarken hep çok fazla faule maruz kalıyordu. Biz de çok faul yapan bir takım mı olacağız” sorusu geldi. Yanal, “Ben, F.Bahçe maçlarında eğer topu kaybedersek atağın taçla kesilmesini ya da faul yapılmasını isterim. Ama şimdi o yetenekli ayaklara biz sahip olacağız. F.Bahçe çok faul yapan değil, çok top kapan takım olacak” yanıtını verdi.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış