Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Genel > "Bana asker lazım"

"Bana asker lazım"
Son Güncellenme : 26 Mar 2014 13:14

"Bana asker lazım"
Ataman: “Ben milliyetçi bir yapıya sahibim. NBA’li yıldızlar astronomik paralar kazanıyorlar ama milli takıma koşarak gidiyorlar. Bizde de öyle olacak”

HTSPOR / Gökhan TÜRE

12 Dev Adam’da başantrenörlük koltuğuna oturan Ergin Ataman, yeni görevini devraldığı gün sıcağı sıcağına HABERTÜRK’e özel açıklamalarda bulundu. Milli Takım için adı uzun süredir gündemde olan Ataman, göreve geliş sürecini “Geç oldu ama güç olmadı” diye özetlerken, Ay-Yıldızlı ekiple yelken açacağı yeni hedefler ve oluşumla ilgili görüşlerini aktardı. ‘Milliyetçi’ bir yapıya sahip olduğunu belirten Ataman, Ay-Yıldızlı formanın asla angarya olarak görülemeyeceğini belirterek, “Böyle düşünen varsa zaten aramızda olamaz” dedi. NBA’li yıldızların milli takıma ‘koşa koşa’ gittiğine dikkati çeken Ataman’ın çarpıcı analizleri özetle şöyle:

‘GEÇMİŞİ DEŞMEK ANLAMSIZ’
“Eurobasket 2011 ve 2013’te başarılı olunamadı. Tabii bunun çeşitli sebepleri var. Ancak bu saatten sonra detaylar üzerinde durmanın fazla anlamı yok. Oyun kurucu pozisyonunda bazı sıkıntılar yaşandı. Önemli olan geçmişe bakmamak, pozitif düşünmek. Türk basketbolu dünyada yükselen bir yıldız. Bize düşen görev de bu yıldızı parlatmak. Artık teknik anlamda Ergin Ataman dönemi başladı. Oyuncularla tatlı sert ilişkim var. Bunu herkes bilir. Her oyuncu arkadaşım. Ama aynı zamanda her oyuncu, sahada savaşan askerim de olmalı. Bu felsefeyle yola çıkacağız.”

‘MİLLİ FORMA ANGARYA OLAMAZ’
“Ben milliyetçi bir yapıya sahibim. Milli formanın benim için ayrı bir değeri var. Bu oyuncular için de böyle olmalı. Kimsenin Milli Takım’ı angarya olarak görmeye hakkı yok, olamaz da. Böyle düşünen varsa da zaten aramızda olamaz. Ergin Ataman’ın olduğu yerde böyle bir durum söz konusu olamaz. Milli Takım’a gelen her oyuncu formanın hakkını vermeli. Halkımızın izlediği zaman onur duyacağı, savaşan, kazanmak için canını dişine takan, bir takım oluşturacağız.” ‘HERKES YÜREK KOYACAK’ “NBA yıldızlarının ABD Milli Takımı’na nasıl koşarak gittiklerini hepimiz biliyoruz. Deron Williams ile bir dönem çalıştım. Onun için milli takımın ne ifade ettiğini görmek bende hayranlık uyandırdı. Milli Takım’ın NBA yıldızları için de büyük bir onur olduğunu söyledi. Hepsi de astronomik rakamlar kazanıyorlar. Ama iş Milli Takım oldu mu koşa koşa gidiyorlar. Demek ki para her şey değil. Para gelip geçici ama maneviyat herşey. Kalıcı olan maneviyattır. Herkes yürek koyacak.”

‘EN ÖNEMLI KRITER FORMDA OLMAK’
“Beş ay sonra İspanya’daki Dünya Kupası’nda mücadele edeceğiz. Takımı gençleştirme gibi bir düşüncemiz yok. Dünya Kupası’nda, Türk halkının beklediği dereceyi yakalayacak en formda oyuncularla mücadele edeceğiz. Tabii ki bu kadronun içinde Avrupa Şampiyonası ve olimpiyatlarda da oynayabilecek, ileriye dönük bazı oyuncular da bulunacaktır. Milli takım aday kadrosunu NBA, Avrupa ligleri ve Beko Basketbol Ligi bittikten sonra açıklayacağız. Dünya şampiyonasında hedefimiz ilk 4 içinde yer almak.”

“Devşirme oyuncular arasından kim daha iyiyse onu kadroya alacağız. Şu anda Türkiye’de Emir Preldzic, Ersin Dağlı, Keith Simmons gibi devşirme oyuncular var. İlk etapta bunların içinden birisi olabilir. Ancak Türk Milli Takımı’nın ihtiyacı başka bir yönde olursa onu da değerlendiririz. Dolayısıyla şu anda Pınar Karşıyakalı Boby Dixon’u Türk vatandaşı yapıp, milli takıma alacağız söylentisi gerçeği yansıtmıyor.”

‘KIM DAHA IYIYSE O GELIR OYNAR’
‘Enes’e kapımız açık’ “Enes Kanter şu anda Türkiye’yi dünyada temsil eden çok önemli bir oyuncumuz. NBA’de müthiş bir sezon geçiriyor. Enes bizim çocuğumuz, Türkiye’de altyapılarda yetişmiş. Birtakım hatalar yapmış olabilir. Herkes hata yapıyor. Ben de antrenörlük kariyerimde bazı hatalar yaptım, belki federasyon da yapmıştır. Geçmişi konuşmak yerine ‘gelecekte Enes Türkiye’ye nasıl katkı verebilir?’ bunu değerlendirmek gerekiyor. Enes gibi değerli bir Türk oyuncunun, Türk Milli Takımı’nda forma giymesini çok isterim. O da bu düşüncededir. Bundan sonraki dönemde Enes’in Türk Milli Takımı’nda olacağını düşünüyorum.”

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış