Tototahminleri Formül Satış
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Bahis Formülleri > 50 bin yeni basketbolcu adayı

50 bin yeni basketbolcu adayı
Son Güncellenme : 01 Nis 2013 14:10

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından 11 yıldır yürütülen ”12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO)” projesiyle, 50 bin çocuk basketbolla tanıştı.

Türkiye Basketbol Federasyonu 12 DABO sorumlusu Samer Şenbayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, basketbolun tüm Türkiye’de uygulanması, bilinmesi ve popülaritesinin artması için altyapı çalışmalarını yürüttükleri söyledi.

Şenbayrak, 2001 yılında Türkiye’de yapılan Avrupa Basketbol Şampiyonasında, A Milli Erkek Basketbol takımının Avrupa ikincisi olmasıyla, ”12 Dev Adam” markasının oluştuğunu ifade ederek, ”Bu markanın oluşmasıyla 2002 yılında başlatılan ’12 DABO’ projesiyle basketbolun ilgi görmesi sağlandı. Kuruluşundan beri 50 bin çocuğumuzu basketbol topuyla buluşturduk. Proje kapsamında sadece basketbolcu yetiştirmekle kalmadık, geleceğin hakemleri, spor adamları ve bilinçli seyirci de oluşturduk” şeklinde konuştu.

”Milli takıma kadar yükselme imkanı var”
Şenbayrak, 12 Dev Adam Basketbol Okulları olarak 2 yılda bir, ülke çapında yaptıkları basketbol taramalarında, milli takım antrenörleri eşliğinde 7-12 yaş arasındaki çocuklara antrenmanlar yaptırdıklarını anlattı.

Aralarında keşfedilmeye açık çocukları basketbola kazandırdıklarını vurgulayan Şenbayrak, şunları kaydetti:

”Türkiye coğrafyasını 6 bölgeye ayırıyoruz. İller kendi aralarındaki maçları oynuyorlar, daha sonra bölge grup müsabakaları ve daha sonra ise Anadolu şampiyonaları yapılıyor. Basketbolun yapıldığı illerdeki çocuklarımız 25’e yakın maç yaparak, Türkiye şampiyonasına gelmiş oluyor. Federasyonumuz büyük illerde yapılan bu müsabakalarının aynılarını, Anadolu’da da yapmış oluyor. Büyük şehirlerde sunulan altyapı hizmetiyle, ülkemizin en ücra kösesindeki hizmet bir nebze aynı oluyor.”
Şenbayrak, eskiden sporcuların mili takıma seçilmesinin büyük bir ayrıcalık olduğunu ve bunların genellikle büyük şehirlerden seçildiğini ifade ederek, ”Bu fırsat eşitliği sayesinde sporcu Iğdır’da da olsa, Edirne’de de olsa basketbol taramalarıyla milli takıma kadar yükselme imkanı var” diye konuştu.

”Enes Kanter, Van’daki ’12 DABO’da yetişti”
Basketbol yorumcusu İsmet Badem ise Türkiye’nin dünyanın en genç nüfusuna sahip ülkelerden olduğunu, Türkiye’de basketbol adına önemli gelişmelerin yaşandığına dikkati çekti.

NBA’de başarılı Türk sporcularının bulunduğunu vurgulayan Badem, ”Bunun devamını getirebilmek için yeni oyuncular, yeni Hidayetler, Enes Kanter’ler yetiştirmemiz lazım. Bunun için topyekun seferberlik yapmalıyız. Enes Kanter, Van’daki ’12 DABO’da yetişti. Türkiye’deki bir çok oyuncu bu okullarda yetişti. Türkiye’de eğitimle sporun aynı anda yürümesi lazım. Türkiye’nin büyük adımlar atması lazım” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Yorum yapamya kapalı.

Tototahminleri Formül Satış
Tototahminleri Formül Satış
Toto Formül Satış